Kilis’te Yemeni Zamanı Geliyor
Reklam

Kilis'te Yemeni Zamanı Geliyor

Kilis’te havalar iyiden iyiye ısınmaya başlarken, rahatına düşkün Kilisliler için doğal deriden yapılan yemeninin zamanı geldi.

14 Mayıs 2020 - 14:25 - Güncelleme: 16 Mayıs 2020 - 13:21

Son yıllarda Odun Pazarında ardı ardına iş yeri açan yemeni ustaları Kilis’te yemenicilik mesleğini tekrar canlandırırken, halk arasında da yemeni kullanımı gün geçtikçe artıyor.

Yemeni bir yaz ayakkabısı

Yemeni doğal deriden yapıldığı için, özellikle su ile fazla temas etmesi halinde bozulmalar meydana gelebiliyor. Bu nedenle yemeni, genellikle bahar ve yaz aylarında daha çok tercih ediliyor. Kilis’te gencinden yaşlısına birçok kişi yaz aylarında yemeni giymeyi tercih ediyor.

Birçok model var! Peki Fiyatı Ne Kadar?

Odun Pazarında baba mesleğini devam ettiren Ahmet Özuslu, her yıl yemeniciliğin Kilis’te geliştiğini ifade ederek, kendilerinin de yeni deri renkleri ve farklı modeller ile ürün yelpazelerini genişlettiklerini belirtiyor. Çocuk modellerinin 60 TL olduğu söyleyen Ahmet Özuslu, modeline göre  70 ile 150

Yemeniciliğin Tarihçesi

Üstü kırmızı ya da siyah deriden, tabanı köseleden dikilen topuksuz ayakkabıya Yemeni, bu işle uğraşanlara ise Köşger denilir. Geçmişte Güneydoğu Anadolu bölgesinin yerel ayakkabısı olarak imal edilerek halk tarafından giyilen yemeni günümüzde Gaziantep ve Kilisli ustalar tarafından yeniden canlandırılmıştır.

Bölgede yemenicilere “Köşker”, yemeni satanlara ise “Kavaf” denilmektedir. Köşker kelimesi Farsça “keşfger” kelimesinden gelmiş olup, ayakkabı yapan anlamına gelmektedir.

Yemeniciliğin yaklaşık 600-700 yıllık geçmişi olduğu ve bölgemize Halep’ten, Halep’e ise isminden anlaşılacağı gibi Yemen’den geçtiği tahmin edilmektedir.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 3096 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Onsuz Bir Bayram
Onsuz Bir Bayram
BTP Kilis İl Teşkilatı Tele Konferans ile Bayramlaştı
BTP Kilis İl Teşkilatı Tele Konferans ile Bayramlaştı