Kilis’te Zeytin Hasadı Sürüyor
Reklam

Kilis’te Zeytin Hasadı Sürüyor

Kilisli zeytin üreticilerinden Şerif Mercimek, Kilis’te zeytin hasadının yılbaşına kadar devam edeceğini ifade etti.

04 Aralık 2016 - 17:51 - Güncelleme: 07 Aralık 2016 - 16:49

Kilis’in önde gelen zeytin üreticilerinden Şerif Mercimek yaptığı açıklamada, “Bu yıl zeytin ağaçlarında verim düşük. Ancak zeytin tanelerinde kuraklıktan dolayı su oranı az yağ oranı yüksek olması zeytin üreticilerimiz memnun etmektedir.  Şu anda elde ettiğimiz yağlar 1 asidin altında dizyem seviyesinde! Şu an Kilis’te zeytinyağının kilogramı 13 ile 13.5 tl satılmaktadır” dedi.

Zeytin hasadının püf noktaları

Mercimek, hasadın zeytin ağaçlarına zarar verilmeden ve makinelerle yapılmasını önerirken, kaliteli bir yağ için de zeytinlerin kasalarla taşınmasını ve fazla bekletilmeden sıktırılmasını önerdi. 

Üretici emeğinin karşılığını alamıyor!

Mercimek ayrıca Antik çağdan günümüze kadar, Akdeniz havzasında yaşayan insanlar tarafından çok saygı gören, çok değerli ve çok yararlı bir ağaç türü olan zeytinde yaşanan fiyat sıkıntılarının son yıllarda üreticisini tedirgin ettiğini vurgulayarak, “Akdeniz efsanelerinde adı Ölmez Ağaç ya da Hayat Ağacı olarak geçen zeytin ağacı, kimi zaman meyvesiyle kimi zaman yağıyla insanlığa sağlık, lezzet ve güzellik vaat etmiş. Zeytinyağı Romalılardan Mısırlılara, Semitlerden Greklere kadar birçok kültürde önemli bir gıda maddesi olmanın dışında, kandillerde yakılarak geceleri aydınlatmış, yaralara sürülerek şifa olmuş, ciltler onunla ovularak güzelleştirilmiştir. Kısacası her derde deva olmuştur. Ancak günümüzde bu kutsal meyvenin üreticileri maalesef emeğinin karşılığını alamamaktadır

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 2380 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Genel Müdür Sakarya’dan Kilis Barosuna Ziyaret!
Genel Müdür Sakarya’dan Kilis Barosuna Ziyaret!
Bin 200 CHP'li BTP Saflarına Geçti
Bin 200 CHP'li BTP Saflarına Geçti