Kilis’te Zeytin Hasadı Sürüyor
Reklam

Kilis'te Zeytin Hasadı Sürüyor

Kilis’te bu yıl pek tutkun olmayan zeytin ağaçlarında hasat devam ederken, zeytin üreticilerinin en büyük korkusunun hırsızlar olduğu dikkat çekiyor.

13 Kasım 2017 - 09:56 - Güncelleme: 15 Kasım 2017 - 09:33

Kilis’te genel geçer bir tabir olan “Zeytinin yağmuru ve soğuğu yemesi gerekir” sözüne rağmen Kilis’te zeytin daha tam olarak olgunlaşmadan toplanmaya devam ediyor. Bu yıl Kilis’te zeytin rekoltesinin bir hayli düşük olmasına karşın, üreticiler zeytinleri daha yeşilken hasat etmeye başladı.  

Erken hasadın nedeni hırsızlar mı? Yoksa düşük rekolte mi?

Kilisli zeytin üreticileri son yıllarda rekoltenin düşük olduğundan dert yanarken, kazançlarının da bir hayli düştüğünü ifade ediyorlar. Zeytinin ve zeytinyağının bu yıl iyi para etmesine karşın, rekoltenin düşük olduğu Kilis’te üreticinin yüzü yine gülmüyor. Zeytinin az ve değerli olduğu bu yıl da hasada erken başlamalarının ana nedenlerinden birini de hırsızlık olduğunu dile getiren zeytin üreticileri, mallarını korumak için erken hasada başladıklarını dile getiriyorlar.

Zeytin ne zaman toplanmalı?

Zeytin bahçelerinde hasat yaparken eşlik ettiğimiz üreticiler, kendilerinin tabiri ile Kilis’te eskiden adam boyu kar yağdığını hatırlatırken, kar yağışı altında zeytin topladıklarını anlatıyorlar. Ürünün bol, kazancın çok olduğu günleri özlemle anan Kilisliler, şimdilerde zeytin bahçelerinden bu denli yoğun bir verim alamadıklarını vurguluyorlar.

Zeytinin soğuk ve yağmuru yedikten sonra toplanırsa, zeytin tanelerinin çöpleri kuruduğu için kolay temizleneceğini, ağaçtan dökülmesinin kolay olacağını, ağaca fazla zarar gelmeyeceğini dile getirirken,  yağ oranının da yükseleceğini dile getiriyorlar.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 2061 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Genel Müdür Sakarya’dan Kilis Barosuna Ziyaret!
Genel Müdür Sakarya’dan Kilis Barosuna Ziyaret!
Bin 200 CHP'li BTP Saflarına Geçti
Bin 200 CHP'li BTP Saflarına Geçti