Kilis’te Zeytinyağı Rekoltesi

Kilis'te Zeytinyağı Rekoltesi

Kilisli zeytin ve zeytinyağı üreticilerinden Şerif Mercimek, 2020-2021 hasat sezonunda zeytin ve zeytinyağı rekoltesini hakkında bazı bilgiler verdi.

17 Ocak 2021 - 10:53 - Güncelleme: 18 Ocak 2021 - 09:37

Şerif Mercimek yaptığı açıklamada, Türkiye'nin önemli zeytin ve zeytinyağı üretim merkezlerinden biri olan Kilis’te 2020-2021 zeytin hasadı sona ererken, zeytin ve zeytinyağı üretim sezonuna ilişkin rekolte tespit çalışmaları yaptığını belirterek , “Zeytinde var yılı olmasına rağmen zeytin hasadında rekoltenin düşük olması çiftçiyi üzmüştür” dedi.

Olumsuz iklim koşulları rekolteyi düşürdü

Mercimek, ‘’Olumsuz iklim koşulları nedeniyle ağaç başına ortalama üretim düştü. Özellikle Mayıs ayında zeytinin çiçeklenme döneminde yaşanan aşırı sıcak, uzun süre yağmur yağmaması ve kurak geçmesi; ağaçlardaki  zeytinlerin gelişmemesine, çekirdek ete yapışmış şeklinde yağlanmamasına,  ve genelde tanelerin küçük kalmasına neden oldu. Yağ oranının düşük olması, zeytin üretiminde ortalama yüzde 25-30 oranında kayba neden olmuştur.

Bölgeye has "Kilis yağlık" türü zeytin üretiminin yaygın olduğu Kilis’te yaklaşık 260 bin dekar yağlık, 17 bin dekar sofralık zeytin üretimi yapılmaktadır. Bölgemizde yaklaşık olarak 30-33 bin ton zeytin toplanmış, bu zeytinlerden yaklaşık olarak 8500 - 9000 ton zeytinyağı elde edilmiş, 2000 ton ise sofralık olarak değerlendirilmiştir” diye konuştu.

"En kaliteli zeytinyağı Kilis'indir"

Türkiye'de yağ verimi çok yüksek olan zeytinin "Kilis yağlık" türü olduğunu belirten Mercimek, "Yağ kalitesi olarak  renk koku, tat, aroma ve diğer özellikleriyle piyasadaki zeytinyağlarından çok daha farklı.  Yemeklerimizde kullandığımız tüm dünyanın da kabullendiği bölgemizin damak zevkine tat veren lezzetlerinden Kilis zeytinyağıdır. Bizim zeytinyağı çeşitlerimiz hem asit oranı hem diğer oranlar bağlamında hem de analizler sonucu ortaya çıkan kalite içindeki değerler maddeleri yönünden de gerçekten diğer zeytin çeşitlerine göre çok daha kaliteli olduğunu bizlere gösteriyor" ifadelerini kullandı.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 2100 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Jandarmadan Kadınlara Karanfil
Jandarmadan Kadınlara Karanfil
Aysel Masmanacı Beşoğlu:
Aysel Masmanacı Beşoğlu: "Kilis Yeşil ve Siyahtır"