Kilis’teki Su Sıkıntısı Sona Erdi
Reklam

Kilis'teki Su Sıkıntısı Sona Erdi

Yaz aylarında ciddi bir su sıkıntısı ile karşı karşıya kalan Kilis’te su sıkıntısı, açılan yeni sondaj kuyularından şehre su verilmesi ile son buldu.

25 Eylül 2018 - 10:14 - Güncelleme: 26 Eylül 2018 - 17:15

Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara, Başkan Yardımcısı Kadir Çirtikoğlu, Su ve Kanalizasyon Müdürü Begüm Bostancı ve basın mensupları ile birlikte sondaj kuyularının bulunduğu alanda şu açıklamayı yaptı: “Bu sıkıntı çekilmeden daha öncesinde aldığımız tedbirleri devreye koyduk. Bir yandan Seve Barajının altındaki emiş suyunu yukarıya pompalamak suretiyle, vermeye başladık.

Saniyede 200 litre su veriliyor

Bir yandan Konak Göletine ishale hattını devreye koyarak, Konak Göletinden direk su arıtma tesisine su vermeye başladık. Seve Barajı ile Konak Göletinden saniyede 200 litre su verirken, bu suların bitmesine karşı olarak ta 1.5 yıldır sondaj kuyuları vuruyoruz. Sondaj vurduğumuz 36 kuyudan 10 tanesinde yeterli su çıktı. Şuan 3 tanesini hızlı bir şekilde devreye aldık. 7 tanesini de devreye almak üzereyiz. Bu ay sonuna kadar 10 kuyuyu da devreye alarak, Seve Barajı ile Konak Göletinden eksilen su kadar suyu şehre vermiş olacağız.

Suyu israf etmeyelim

Kış aylarına kadar su sıkıntısı yaşamayacağız. İshale hattının ihalesi yapıldı. Yer teslimi yapılıyor. Önümüzdeki hafta içerisinde ishale hattının inşaatına başlanacak. Haziran ayı itibariyle de ishale hattı tamamlanacak. Böylece su sıkıntısı tarihe karışmış olacak. Bu demek değil ki suyu israf edelim. Su olmasına rağmen değerli hemşehrilerim suyu israf etmeyelim. Şuan itibariyle bütün şehre su veriliyor. Bu konuda sıkıntımız yok. Şehri su ile besliyoruz.”

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 2487 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vali Soytürk Basın Mensupları İle Buluştu
Vali Soytürk Basın Mensupları İle Buluştu
Özel Meltem Öğretmen ve Öğrencilerinden Örnek Kardeşlik
Özel Meltem Öğretmen ve Öğrencilerinden Örnek Kardeşlik