Kilis Zeytinyağı Bir Markadır!
Reklam

Kilis Zeytinyağı Bir Markadır!

Kilis'in önde gelen zeytin üreticilerinden Şerif Mercimek, Kilis Zeytinyağının bölgeye has özellikleri, kendine has tadı ve aroması ile bir marka olduğunu açıkladı.

15 Mayıs 2017 - 09:00 - Güncelleme: 18 Mayıs 2017 - 17:49

Şerif Mercimek yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Zeytin ağacının, doğrudan meyvesinden sıkılarak hiçbir kimyasal işlem görmeden, katkı maddesi içermeden, doğal hali ile elde edile, oda sıcaklığında sıvı olarak tüketilebilen, yeşilimsi sarımtırak renkte sıvı bir yağdır. Zeytin kendisine has kokusu ve niteliği vardır, tabiatın mucizesidir. Kilis, zeytinyağında bir markadır. Çünkü bölgeye has özellikleri, kendine has tadı kokusu rengi aroması ona bu avantajı sunar. 

Ayrıca zeytinyağı üretiminde birçok ideal koşulun bir arada bulunması gerekir. Zeytinyağının tadını ve kalitesini, yöre ikliminden toprağın verimine, zeytinin toplanma şeklinden kullanılan mekanik ezme makinelerinin özelliklerine kadar her şey belirler. Kilis’te zeytinyağları  bölgemizin  zeytinlerinden modern teknoloji ile donatılmış tesislerde elde edilmektedir.”

Kaliteli zeytinyağı nasıl elde edilir?

Mercimek kaliteli zeytinyağı elde etmek için gerekenleri de şu şekilde sıraladı: “Zeytinlerin, hasattan sonra mümkün olan en kısa süre içinde işlenmesi gerekir. Çünkü zeytin bekletilirse fermante olur, bu ise zeytinyağının kalitesinin düşmesine yol açar. Ancak, zeytinin “bol” olduğu dönemlerde, bekletilme mecburiyeti de doğabilir. Bu durumda işlemeden bekletilen zeytinler, genellikle 20-30 santim yüksekliğindeki yığınlar şeklinde, iyi havalandırılmış ve serin depolarda saklanır. Doğal zeytinyağı kaliteli olması için şu işlemlerden geçirilir: Zeytin zamanında toplanır, fazla bekletilmeden yağhanede iyice temizlenir, en uygun kaplarda dinlendirilmelidir.”

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 2932 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Muzaffer koc
  11 ay önce
  Şerif Mercimek kilis zeytinyağı nı bir marka yapti yoksa kilis zeytinyağıni bilen yoktu edirnede olsamda kilis,sevdalisiyim Tesekurler şerif amca
 • levent torun
  1 yıl önce
  aslen Kilisliyim erzurum da yaşamaktayım arkadaşlar sordu kilisin neyi meşur diye bende zeytini üzümü dedim hiç duymadıklarını söylediler kilis zeytinyagını yazıpta şerif amcanın resimleri açıklamaları gerçekten guru duydum teşekürler kilis postası arkadaşlarımın gözleri açık kaldı
 • Ali gül
  1 yıl önce
  Gerçekten şerif mercimek sayesinde kilis zeytinyağı tanitildi kilis postasina da teşekürler
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kilis’te Seçim Güvenliği Toplantısı Yapıldı
Kilis’te Seçim Güvenliği Toplantısı Yapıldı
Fırat Kalkanı Bölgesinde Lise Bitirme Sınavları
Fırat Kalkanı Bölgesinde Lise Bitirme Sınavları