Kıraathane Sohbetleri: “Bozkırın Bilgesi Cengiz Aytmatov”
Reklam

Kıraathane Sohbetleri: “Bozkırın Bilgesi Cengiz Aytmatov”

Kilis 7 Aralık Üniversitesi Kıraathânesi’nde periyodik olarak düzenlenen kıraathane sohbetleri kapsamında “Bozkırın Bilgesi Cengiz Aytmatov” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirildi.

03 Mayıs 2019 - 14:57

Cengiz Aytmatov’u anlatmak ve eserleri üzerinden geniş bir perspektifte değerlendirmek üzere dinleyicilerin karşısına çıkan Doç. Dr. M. Fatih Kanter; söyleşiye kişisel hayatını, acılarını, yaşadıklarını ve yetiştiği coğrafyayı bilmeden Aytmatov üzerine söylenecek sözlerin eksik kalacağını vurgulayarak yazarın hayatından ve yaşadığı coğrafyanın sancılı süreçlerinden bahsederek başladı.

Aytmatov’un Kırgızistan’dan başlayan serüveninin dünya çapında bir yazar oluşuyla neticelenmesini eserlerinden verdiği örneklerle anlatan Kanter, ülkemizde hemen hemen bütün kitapları basılmış olmasına ve “Selvi Boylum Al Yazmalım” adlı eseri sinemaya uyarlanmış olmasına rağmen tam manasıyla tanınmadığını belirtti.

Aytmatov’un dünya literatürüne kazandırdığı “Mankurt” kavramının da altını çizen Kanter, dünyada bugün yaşanan gelişmeler ayrıntılı olarak incelendiğinde bu kavramın ne kadar önemli olduğunun görüleceğini söyledi.

Türk Edebiyatını Edirne ile Kars arasına sıkıştırmanın mümkün olamayacağını söyleyen Kanter; Cengiz Aytmatov’dan, Cengiz Dağcı’dan, Bahtiyar Vahapzade’den, Anar’dan, Şehriyar’dan kopuk bir edebiyat serüveninin güdük kalacağının altını çizdi.

Söyleşiye katılan Rektör Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun’un ve diğer bazı katılımcıların da soru ve katkılarıyla bir süre daha devam eden toplantı sırasında katılımcılara çay ikram edildi.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

 

Bu haber 5067 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kilis'te Şehitler İçin Kuran Okundu
Kilis'te Şehitler İçin Kuran Okundu
Bakan Akar Yaralı Askerleri Ziyaret Etti
Bakan Akar Yaralı Askerleri Ziyaret Etti