Koronavirüs Aşısını Kapitalizm Engelledi

Koronavirüs Aşısını Kapitalizm Engelledi

Çin'in Wuhan kentinde başlayıp 118 ülkeyi etkileyen Koronavirüs diğer ifadeyle Covid-19 vakaları 120 bini geçti ve ölü sayısı 4 bin 300'ü aştı.

12 Mart 2020 - 09:27 - Güncelleme: 14 Mart 2020 - 09:18

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın önceki gün yaptığı açıklamalarla Türkiye'ye de sıçradığını öğrenmiş olduk.

Bu açıklamanın ardından organizasyonlar bir bir iptal edilmeye başlandı, bazı üniversiteler eğitime ara verme kararı aldı, vatandaşlar toplu mekanlardan uzaklaşmaya başladılar.

Yetkililerden üst üste uyarılar gelmeye devam ediyor.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilimsel Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap özetle şu uyarılarda bulunuyor:

* Hem klinik bulgular nedeniyle grip virüsüne benziyor hem de yayılım özelliği ile grip virüsüne benziyor.

* O nedenle tıpkı grip virüsleri gibi dünyanın tamamını etkileyeceğini bekliyoruz.

* Önümüzdeki bir yıl içinde dünyanın yüzde 40 ila yüzde 50'si bu virüs ile karşılaşacak gibi hesaplamalar yapılıyor.

* Koronavirüsten korunmak için etkili bir aşı yok. Çok hızlıca geliştirilmesini de beklemiyoruz. Geliştirilmekte olan 30'dan fazla aşı çalışması yürüyor.

* Bu virüsten korunmanın en etkili yolu el temizliği, el hijyenine uyum sağlamak gerekiyor. El temizliğini biz su ve sabun ile öneriyoruz.

* Genellikle bu hastalık ellerle bulaşıyor. O yüzden elimizi yüzümüze, gözümüze ve burnumuza götürme alışkanlığını olabildiğince azaltmamız lazım.

* Nezle isek, grip olabilir, solunum belirtileri olduğunda maske takarak dolaşmak lazım. Toplumu koruyabilelim.

* Toplumda sık yapılan tokalaşma, öpüşme gibi davranışları yapmayın, birbirimizi sevgi ve saygıyı biraz uzaktan göstermemiz lazım.

* Maske kullanımını sağlıklı kişilere önermiyoruz.

* Bütün enfeksiyonlardan korunmada, kanserden korunmada, bağışıklık sistemimizin güçlü olması çok önemli. Bunun üç yöntemi var: düzenli egzersiz, iyi uyku, dengeli beslenme…

Bu uyarıları hepimiz dikkate almalıyız.

Bu uyarılar sebebiyle gerek Çin'de gerekse İran'da iyileşen hastalar var.

Örneğin, virüsün çıktığı Wuhan kentinde 103 yaşında bir kadın hasta 6 günlük tedavinin ardından iyileşti ve taburcu oldu. En büyük sebebi yaşlı olmasına rağmen bağışıklık sisteminin güçlü olması, kadının başka bir kronik rahatsızlığı yok.

İkinci örnek ise İran'dan… Koronavirüse yakalanan Tahran Milletvekili Zühre İlahiyan da iyileşti ve taburcu oldu. İlahiyan şu tavsiyede bulundu: "Zorunlu olmadıkça seyahat etmeyin, ellerinizi sıklıkla yıkayın ve ellerinizle yüzünüze temas etmekten kaçının."

 

Bazı yetkililer virüsten korunmak için 1 metre mesafenin yeterli olacağını söylerken, Çin'li yetkililer en az 4,5 metre olması gerektiğini vurguluyorlar.

Çin'de bulunan Hunan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, virüslü bir hastanın kendisinden 4,5 mete uzaklıktaki birisine virüsü bulaştırdığını açıkladı.

Bu arada ABD'den ilginç açıklamalar geliyor. CNBC'nin aktardığı habere göre, Teksas Çocuk Hastanesi Aşı Geliştirme Merkezi'nden Dr. Peter Hotez, yıllar önce coronavirüs türü ölümcül virüslere karşı bir aşı geliştirmeye çok yaklaştıklarını ancak para bulamadıkları için çalışmayı yarıda bıraktıklarını söyledi.

Hotez'in açıklamaları şöyle:

"2012'de ortaya çıkan ve 'corona virüsü' (Covid-19) ile benzerlik gösteren 'şiddetli akut solunum yolu sendromu' (SARS) ve 2012'de ortaya çıkan 'Orta Doğu solunum sendromu' (MERS) salgınları sonrasında Teksas Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden bilim insanlarıyla birlikte başlattığımız çalışmalar sonucunda geliştirdiğimiz aşıyı insanlarda deneme aşamasına geldik, bunun için yatırımcılardan kaynak sağlamak için çok uğraştık ancak bunu başaramadık. 2016'da çalışmayı bırakmak zorunda kaldık."

Hotez, büyük bir fırsatın kaçırıldığına dikkat çekerek "SARS ve MERS, gelecekte yine bu tür salgınlar olabileceği beklentisiyle aşı geliştirmek için federal ve küresel yatırımları tetiklemiş olmalıydı" dedi.

Kaynak bulamadıkları ve ticari üretime geçemediği için geliştirdikleri aşıyı insanlarda deneyemeden derin dondurucuya koymak zorunda kaldıklarını söyleyen Hotez, "Çin'de yeni salgın ortaya çıktığında bu aşı hazır olabilirdi ve aşının etkinliğini test edebilirdik" dedi.

ABD'de ünlü Yale Üniversitesi'ne bağlı Yale Halk Sağlığı Okulu'ndan Prof. Dr. Jason Schwartz da yaptığı açıklamada, aşı geliştirme çalışmalarının piyasa merkezli ve tepkisel olarak yapıldığını ve ön alıcı olmadığını söyledi.

Aşı çalışmalarının kâr amacı güden şirketler değil hükümetler ve kâr amaçlı olmayan kuruluşlarca fonlanması gerektiğine dikkat çeken Schwartz, "Çünkü çoğu çalışma ilaç şirketleri tarafından kârlı görünmüyor" ifadelerini kullandı.

O günlerde Corona virüsler için bir aşı çalışması başarılmış olsaydı, bugün belki kısa bir çalışmayla aşı üretilebilirdi. Şimdi aşı üretimi için en kısa zamanın 1 yıl olduğu söyleniyor; kim öle kim kala…

ABD'den gelen bu açıklamalardan anlaşılıyor ki, koronavirüs aşısı için en büyük engel Kapitalizm, yani karlı görülmediği için ilaç üretilmemesi…

Her zaman ifade ediyoruz ki, bu tür çalışmalar için güçlü bir devlet iradesi ve kar amacı gütmeye güçlü bir sağlık sistemi gerekiyor.

Kapitalist anlayışla bu sorunlar çözülemez.

Bu açıdan da bakıldığında tüm dünyanın zayıf devlet anlayışını ortaya koyan Kapitalizm gemisinden inip, güçlü ve baba devlet anlayışına sahip Prof. Dr. Haydar Baş'ın Milli Ekonomi Modeli gemisine binmesi lazım.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 1594 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Altın Fiyatları (25 Ocak 2021)
Altın Fiyatları (25 Ocak 2021)
Kilis'te Tarım Sigortasında Yıllık Durum
Kilis'te Tarım Sigortasında Yıllık Durum