Kulunu o meleğe havale eder

Kulunu o meleğe havale eder

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: “Kul namaz için Tekbiret’ul İhram getirince Allah ona teveccüh eder ve Kur’an’dan ağzından çıkan her şeyi tutsun diye bir melek tayin eder. Kul yüz çevirince Allah da ondan yüz çevirir ve onu o meleğe havale eder.”

16 Haziran 2020 - 10:45 - Güncelleme: 18 Haziran 2020 - 10:04

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Kalbi bedeniyle hazır olmayan kulun namazını Allah kabul etmez." (Mehasin, 1/406/921).

İmam Seccad (a.s), namaz kılarken abası omuzlarından düştü ama onu düzeltmedi. Bunun nedenini soran birine şöyle buyurdu: "Eyvahlar olsun sana! Kimin huzurunda olduğumu bilmiyor musun? Kulun namazının, teveccühle kıldığı miktarı kabul edilir." (İlel'uş Şerayi', 232/8).

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Sizden hiçbiriniz bitkinlik ve uyuklar bir halde namaza durmasın ve kendisini de düşünmesin! Zira Aziz ve Celil olan Allah'ın huzurundasınız. Kulun namazdan, sadece kalbî teveccüh ile kıldığı miktarı nasibidir." (el-Hisal, 613/10).

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Her kim namaz kılar, namazına bakar, kendi kendine konuşmaz, hata ve gaflet etmezse; Allah da ona bakar. Bazen namazın yarısı veya üçte biri veya dörtte biri veya beşte biri Allah'ın dergâhına yükselir. Müstehab olan namazlar (nafileler) farz namazlardan kabul edilmeyen miktarı tamamlansın ve telafi etsin diye emredilmiştir." (el-Mehasin, 1/97/65).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Bazen kul namaz kılar ama namazının altıda biri veya onda biri onun için yazılmaz. Sadece namazının, marifet ve teveccühle kıldığı miktarı hesaba katılır." (Bihar, 84/249/41, Vesail'uş Şia, 3/20, 8. Bölüm).

Allah'ın, Zâtına teveccüh edene teveccüh etmesi hususunda Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Namaza durunca kalbinle Allah'a yönel ki O da sana yönelsin." (a.g.e., s.221/4).

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Sizden mü'min birinin farz namaza durunca kalbiyle Allah'a teveccüh etmesini ve kalbini dünya işlerinden biriyle meşgul etmemesini severim. Zira mü'min namazda kalbiyle Allah'a teveccüh edince Allah da ona teveccüh eder. Aziz ve Celil olan Allah onu sevdikten sonra, mü'minlerin kalplerinin muhabbetini de ona yöneltir." (Sevab'ul A'mal, 163/1).

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Kul namaza durunca Aziz ve Celil olan Allah ona teveccüh eder ve sürekli ona yönelir. Kul üç defa oraya buraya bakmadıkça sürekli ona dikkat eder. Kul üç defa herhangi bir yere bakınca Allah ondan yüz çevirir." (a. g. e. 273/1).

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Kul namaz için Tekbiret'ul İhram getirince Allah ona teveccüh eder ve Kur'an'dan ağzından çıkan her şeyi tutsun diye bir melek tayin eder. Kul yüz çevirince Allah da ondan yüz çevirir ve onu o meleğe havale eder." (Bihar, 84/206/3; Vesail'uş Şia, 3/51, 17. Bölüm). (Muhammed Muhammedî Reyşehrî, Mizanu'l-Hikmet).

Okan Egesel

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 738 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yeni Taziye Evi Protokolü İmzalandı
Yeni Taziye Evi Protokolü İmzalandı
Kilis'te Korona Virüs Hasta Sayısı
Kilis'te Korona Virüs Hasta Sayısı