Oruç ibadetine bir de bu açıdan bakalım


“Oruç tutun sıhhat bulun” hadisi şerifini bilmeyenimiz yoktur. Burada oruç ibadetinin maneviyatımızın yanında maddi kazanımları da en güzel şekilde anlatılmaktadır. Hüküm nettir, eğer sıhhat bulmak istiyorsak oruç tutacağız. Çok şükür yeni bir Ramazan ayını, oruç iklimini idrak ediyoruz. Yine şükürler olsun ki, kültürümüz yaşam tarzımız bizi oruç ibadetine yönlendiriyor.

Beslenme sonucu vücudumuzda oluşan zehirli toksinler olsun, dış ortamdan vücudumuza giren toksinler olsun, bunlar adeta bizi zehirler. Hele günümüzde endüstriyel beslenmenin yaygınlaştığını hesaba katarsak, ne kadar büyük tehdit altında kaldığımız daha net olarak görülecektir. İşte bu zehirli artıkların vücudumuzdan atılması için detoks'a ihtiyaç vardır. Yani bu zehirli maddeler vücuttan uzaklaştırılmalıdır. İşte Ramazan orucu bünyemize detoks etkisi yapmaktadır.

Oruç konusunda akademik portallarda yapılmış araştırmalar var. Bunların ortak noktası, orucun insan sağlığı için vazgeçilmez önemde olduğunu gösteriyor. Bu konuda canlılar üzerinde yapılmış çalışmalar da var.

Faydalar sayılırken kalp hastalığında azalma, şeker hastalığı, ruh hali ve akli melekelerin iyileşmesi  başta sayılıyor. Batıda özellikle gençler arasında yayılan iştah kapanması sonucu ölüme kadar giden bir hastalık olan anoreksiyaya karşı oruç tam bir koruma kalkanı görevi görüyor. Ayrıca ateşli hastalıklara karşı da vücutta direnç oluşturuyor.

Orucun faydaları bunlarla sınırlı değil. Yine ilmi ve akademik makalelere baktığımızda oruç döneminde oluşan hipogliseminin (kan şekerinde düşme) hücreler için koruyucu olduğu ve anti-aging (yaşlanmaya karşı koruyucu) etkilerinin altı çiziliyor.

Esas olan şu hususun altını çizelim, dünya ahiretin tarlasıdır. Ameller niyetlere göredir. Bizim niyetimiz Allah'ın rızasını kazanmaktır. Oruç ibadetini de farz olduğu için eda ediyoruz. Peygamber efendimiz, oruç tutanların cennete gireceği özel bir kapıyı Reyyan kapısını müjdelemiştir.

Saydıklarımız orucun bu maddi - manevi; dünya - ahiret faydalarından sadece küçük bir bölümü. Orucun kişi planından tutun da toplum planına; psikolojik etkiden, sosyolojik faydalarına kadar sayamayacağımız pek çok faydası vardır.

Ez-cümle Allah'ın emir ve yasaklarına, peygamberimizin yaşam tarzına ve talimatlarına uyduğumuz zaman dünyamız da ahiretimiz de mamur olacaktır.