HAYATIMIZA RENK KATANLAR…


Uzun bir aradan sonra yazdığım yazıları sizlerle buluşturmak mutluluk verici gerçekten. Bir süredir sağlık sorunlarımdan dolayı zihin çekmecemdeki sözcükler servise çıkamamıştı maalesef. Çünkü insan fiziken yorulup hastalanınca ruhen de güçsüzleşiyor. Ama şükürler olsun şimdi daha iyiyim.

İnsan memleketinden(Kilis) yaklaşık 1500 km uzakta (iğneada) olunca renkler ve kişiler daha da  anlamlı hale geliyor. Etrafındaki birçok şey de farklılıkları keşfetmeyi seven ben, yaşadığım yeni yerde de bunu özenle ve severek yaptım. Ve bu sayede bir birinden renkli karakterler ve gönlü güzel insanlar biriktirdim. Ve her geçen gün biriktirmeye devam ediyorum.

Bazen etrafımızdaki insanların ikiyüzlülüğünden, sahteliğinden yakınırız maalesef. Tabii ki öyleleri de yok değil. Ama üzüntümüze, derdimize gönül verecek doğru insanları bulmak için, öyle insanlara zaman ayırmak gönül vermek gerekiyor. İşte o zaman hayat daha çekilir renkli bir hal alıyor.

Ben hayatı gökkuşağı renklerinde yaşamayı seviyorum çoğunlukla. Tabii siyahım da oluyor bazen üzüntüler, hayal kırıklıkları, hastalık gibi. Ama siyahımı hafifleten grileştiren insanlar olunca etrafımda şükür sebebimde artıyor. Benim yıllardır inandığım hayat felsefelerimden birisi de “hayatımızda paradan çok iyi insan biriktirmek” gerektiğidir. Çünkü hasta olunca paranın bize yetmediğini bir dost, komşu elinin çok daha kıymetli olduğunu yakın bir süreçte yeniden deneyimledim. Mesela şuan yaşadığım yerde kan bağı olarak hiç akrabam yok. Ama farklı kültürlerden,  farklı şehirlerden oluşan rengarenk bir ailem var elhamdülillah. Aynı kandan olmadan da aynı sevinçle sevinip, aynı dertle dertlenebiliyor insan. Özünde iyilik taşıyan ve gittiği yere iyilik güzellik taşıyan insanların oluşturabileceği bir” aile” kavramı bu.

Yalnızlık Allah’a mahsustur ve insanoğlu doğası gereği bir yerlere topluluğa dahil oldukça güvende, rahatça yaşayabilmektedir. Ama bence asıl mesele bir topluluğa girmek değil, gönüllere girebilmek kesinlikle. Hayatı daha renkli yaşamanız ve umut dolu yarınlarınız olması dileğiyle…

İğneada’daki renkli aileme sevgilerimle…

Nezihe Kara