ŞEHİTLERİN EFENDİSİ (2)-RASULLAH'IN GÖZYAŞLARI ONUN İÇİN


RASULLAH’IN GÖZYAŞLARI ONUN İÇİN

Bedir’de galip gelen İslam ordusunu çetin bir imtihan daha bekliyordu. Mekkeli müşrik takımı bir an evvel Bedir’in intikamını almak istiyorlardı. Bu sebeple sürekli Müslümanlara taciz ve saldırılarda bulunan müşriklerin kışkırtmaları ve bizzat Hz. Hamza’nın Hz. Peygambere ısrarı neticesinde (625) Uhud Savaşı başlıyordu. Bu savaş başlamadan önce Hz. Peygamber özellikle okçulara yerlerini terk etmemeleri konusunda çok sıkı telkinlerde bulunuyordu ki bunda da hiç haksız sayılmazdı. Savaş çok çetin geçiyordu. İslam Ordusu’nun savaşı kazanmasına çok az bir vakit kalmıştı ki yükseklere konuşlandırılmış okçuların savaşı kazandık düşüncesi ile acele etmeleri ve dağılmak üzere olan Müşrik Ordusu’nun geride bıraktıklarından pay elde etme hevesleri bir anda savaşın akışını değiştiriyordu.

Hz. Hamza iki elinde iki kılıçla aslanlar gibi savaşıyor bir yandan da okçuların yerlerini terk etmelerine kızıyor ve bu olaydan kendisini sorumlu tutup Allah’tan af diliyordu. Savaşın hararetiyle Hz. Hamza’nın zırhı açılıyor, ayağı kayıyor ve sendeliyor işte tam o sırada Vahşi elindeki mızrağını fırlatıyor ve Hz. Hamza’yı göğsünden vuruyordu. Oracıkta yere yığılan Hz. Hamza şehit olur. Bedir’de amcalarını, dayılarını, kardeşlerini ve babalarını kaybeden Mekkeli müşrik kadınları “ki bunların başında Ebu Sufyan’ın karısı Hind vardı.” Müslüman ordusunun şehitlerinin değişik organlarını; “el, ayak, burun, kulak, dudak, göz…” kesip boyunlarına kolye yapıyorlardı. Hz. Hamza’nın gözleri, kulakları, burnu…vs organları bizzat “ Muaviye’nin anası Hind” tarafından kesilip boynuna takılmıştı. Hind bununla yetinmiyor Hz. Hamza’nın göğsünü yarıp ciğerini, kalbini çıkarıyor sonra Hz. Hamza’nın ciğerinden bir parça ısırıyor çiğniyor yutamıyor ve tükürüyordu.

Hz. Muhammed Efendimiz savaş alanını gezerken amcası “ağabeyi” Hz. Hamza’yı görünce ki,  o esnada yanında Hz. Ali de, vardır. Gözyaşlarına hâkim olamıyor “ya Ali bugün belim kırıldı, Ali belim kırıldı…”diyerek ağlıyor ve ağlıyordu. Hz. Hamza’nın mübarek naşı başında duran Cihan Peygamberi o Seyyidü’ş Şuhedadır (şehitlerin efendisi) demiştir. Hz. Peygamber Efendimiz, Uhud’da şehit olan yetmiş iki şehit için bizzat kendisi cenaze namazı kıldırıyor ve her bir şehitle beraber Hz. Hamza için ayrı bir namaz kıldırıyordu. Hz Hamza’nın şahadetinden sonra Hz. Resullah’ın Hz. Hamza’nın kabrine gidip selam verip konuştuğu Hz. Ali ve Hz. Fatıma tarafından ifade edilmektedir. Hz. Fatıma validemiz ben de babamdan gördüğüm gibi yaptım “selam aleyküm Resullah’ın amcası diye ona selam verdim, o da bana aleyküm selam Resullah’ın kızı, diye karşılık verdi.” diye buyurmuştur. Allah şefaatlerine nail eylesin.