İyi Polis Kötü Polisi Oynuyorlar


Suriye’de operasyon devam ediyor. Gözümüz, gönlümüz Suriye’den gelecek haberlerde. Kilis’ten, Hatay’dan gelen haberlerde. Biz Suriye’de emperyalist ABD ile İsrail ile batılı devletler ile savaşıyoruz. Allah askerlerimizi muvaffak eylesin.

Amerikalılar hedef şaşırtmakla meşguller. Her kafadan ayrı bir ses çıkıyor… Bir generali farklı, diğeri farklı, dışişleri bakanı farklı, Pentagon farklı ve Trump hepsinden de farklı konuşuyor.

Bunların hangisi doğru?

Başkanını mı, Dışişleri Bakanını mı, yoksa Savunma Bakanını mı ciddiye alacaksınız?

Bunun yorumu nedir? Gayet açık ve nettir. ABD, iyi polis kötü polisi oynuyor.

Geçtiğimiz hafta Tillerson Ankara’da idi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu:

-“Ben, ABD Dışişleri Bakanının samimi çaba gösterip, ilişkileri düzeltmek istediğinden eminim”

-Fakat bu işler sadece RexTillerson’a bağlı değil, diyor.

Ankara'da, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile yaptığı, resmi kayıt tutulmayan görüşmeden sonra ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, Suriye konusunda Türkiye ile hedefimiz kesinlikle örtüşüyor, diyor.

Tillerson ile ortak basın toplantısından sonra Çavuşoğlu, “İlişkilerimizi normalleştirme konusunda bir anlayışa vardık” diyor ve ekliyor “Türkiye ve ABD arasındaki ilişki çok derin bir ilişki. Türk birlikleri Kore’de, Afganistan’da ABD ile birlikte çalıştı. Bağımsız bir Suriye’nin kurulması için birlikte çalışmamız gerekiyor.

ABD devletimize,  milletimize, bölgemize dost mudur düşman mıdır? Suriye’ye Irak’a dost mudur düşman mıdır? Sorusuna net ve cesur olarak cevap vermek zorundayız.

Bu sorunun cevabına göre strateji üretilmelidir.

ABD ile biz ilk defa görüşme yapmıyoruz.

Fetö konusu, darbe girişimi, PKK/YPG, IŞİD ABD desteklidir.

İncirlik Hava Üssü ve Kürecik Radar Üssünü ABD, gayeleri için tepe tepe kullanmaktadır.

Büyük Ortadoğu Projesi, Arap Baharı süreci, ABD’nin bölgemiz üzerindeki emperyalist işgal hareketlerine hizmet etmektedir. Suriye de yaşananlar bu kapsamda gerçekleşmektedir.

Kısacası, her taşın altından ABD’nin bir senaryosu çıkmaktadır.

ABD ile yapılan görüşmelerde ne konuşuldu?

Diplomatik vaat var, çiftlerin yeniden flört girişimi var, yeniden stratejik ortaklık günlerine dönüş sözleri var.Unutulmaması gereken husus şudur: Taviz vere vere ülkemizin içine düşürüldüğü beka sorunu çözülmez.

Gerçek şudur, ABD istikrarlı bir şekilde böle böle geliyor. Pentagon, 2019 mali yılı savunma bütçesinde PYD/PKK'ya eğit-donat ve örgüte kurdurulan sınır güvenlik gücü için 550 milyon dolar ayırdı.

Çözüm Ulu Önder Atatürk’ün öncülük ettiği Balkan Anlaşması (1934) ve Sadabat Paktı (1937) ruhunu yeniden canlandırmaktır. Bunu başarmak zorundayız; aksi halde ABD, İran ile kapışmamızı istiyor, Rusya ile karşı karşıya kalmamızı istiyor. Bu yanlışa düşülmemelidir.

Şunu da unutmamak gerekir. Günü birlik siyasi atraksiyonlarla sorunlar çözülmez. Prof. Dr. Haydar Baş hocamız yıllardan beri “Ne AB ne ABD tek çözüm, Bağımsız Türkiye” demektedir.