KIBRIS' TA BİR MUZ KABUĞUNUN AZİZLİĞİ (2. BÖLÜM)


Girne ' yi, Kıbrıs' ın en yüksek tepesi olan Kantara' yı, Yeşil yurt' u, oradaki Mavi Köşk' e götürüp gezdirmişti. Köşk çok ilginç gelmişti Nazan hanıma. Sadece Lefkoşa' ya gitmemişlerdi. Nihayet Lefkoşa' daydılar.

Bir tarafı cami, yan tarafı kilise olan arasa çarşısındaki görkemli binanın içini gezdiler. Gerçekten çok ilginçti.

Çarşıdaki ışıl ışıl mağazalar, zemin kattaki yarısı yerin içinde yuvarlak ahşap kapılı dövme yapılan yerler, zücaciyeciler... ünlü ressamların camekana sergilenmiş orjinal tabloları... Cafeler...

Nargeleciler, hellim peynirlerinin, viskilerin, malbora sigaralarının satıldığı dükkanlarında İnsanları o sevimli Kıbırıs ağızlarıyla, güler yüzleri ile dükkanın içine çeken tezgahtarlar... Nihayet kocaman bir züccaciyeciye dükkanına daldılar ana - kız. Nazan hanımın gözleri o  zamanların çok revaçta olan papatyalı yemek takımına takıldı. Fiatını sordu. Türkiye' deki fiatın çok altındaydı. Sedene: " Bu yemek  takımdan sana çeyizlik alacağım ne dersin?

" Aman anneciğim, şimdi sırası mı, ne çeyizi allah aşkına?

Alacaksan sen kendi evine al. Benim daha okulumun bitmesine 2 yılım var." dedi Seden.

"Olsun, kız beşikte, çeyiz eşikte! Dükkan sahibine takımı sardırdı. Sonra bir restorana girip yemek yediler. Kahvelerini içerken saate baktı Seden.

"Öfff... Annecim çok geç olmuş. Mağusa' ya gidecek olan son dolmuşa kaldık bak! Hadi hemen kalkalım. Saat 18'. 00 da son dolmuş. Ancak yetişiriz. Hadi biraz hızlan diyordu yolda yürürken. Seden arkasına dönüp bakınca son dolmuşun geldiğini gördü.Hadi ben dolmuşa yetişip ikimize yer bulayım. Çabuk... Arkama yetiş!" Nazan hanım koşmaya başladı. Kızı dolmuşa binmişti bile... Dolmuş çok kalabalıktı. Halen insanlar dolmuş kuyruğundaydılar. Tam dolmuşa yetişmek üzere iken yere soyulup atılmış bir muz kabuğuna basar basmaz ayağı kaydı gümmm...!!! diye 2.80  Sırt üstü düşerken elindeki koli içindeki yemek takımı tuzla buz oldu. (Devam edecek)

AYSEL MASMANACI BEŞOĞLU

Eğitimci şair ve yazar

2 Temmuz 2021

   MERSİN