BOP ÇUKURUNDA DEBELENMEK


 

Çözümsüzlük çözüm değil sloganıyla iktidara gelen AKP hükümeti uyguladığı politikalarla Türkiye’nin çözülme ve çöküntüsünü hazırladı.

 

AKP’ nin en büyük yanlışı Büyük Ortadoğu (BOP) projesinde ABD ile beraber olmasıydı.

 

Global sermayenin ve Küresel sömürünün baş aktörü olan ABD küresel ısınmanın doğurduğu sonuçlar itibarıyla kendisine yeraltı kaynakları ve yer üstü zenginlikleri mükemmel olan bir yer bulmalıydı ve burası orta doğudan başka bir yer değildi.

           

ABD buralara yerleşmek için ortaya bir proje attı. Bu projenin adı Büyük Orta doğu Projesi. Bu projeye karşı çıkabilecek tek bir ülke vardı askeri gücü ve devlet geleneği olan Türkiye. ABD bunu bildiği için önce Türkiye’yi ikna etmeliydi.

 

Türkiye’nin iknası zor olmadı. Nitekim Sivil Toplum Örgütlerinin, Medyasının, Ekonomisinin kontrolünü ABD’ ye kaptırmış bir Türkiye buna fazla direnemezdi.

 

Bu işte Türk kamuoyunun da ikna edilmesi gerekiyordu. Bu noktada başkan Bush büyük orta doğu projesinde Tayip Erdoğan ı kendine eş başkan olarak seçmişti ve bizim başbakan eş başkanlığın verdiği gururla Anadolu’yu gezerken Türkiye’nin artık büyük devlet olduğunu dünyaya yön veren uluslar arası aktör olduğunu söyleyip Türk insanını BOP projelerine ısındırmaya ve tepkiyi azaltmaya çalıştı.

 

BOP projesiyle Türkiye dış politikada iyice Amerikan eksenine girdi. Hatta bölgede ABD’nin isteklerini yerine getiren bir taşeron devlet hüviyetine büründü.

 

Türkiye katıldığı İslam ülkeleri konferansında D–8 toplantılarında hep Amerikan görüşlerini aktarıyor bu ülkelere Amerikan hegemonyasını aşılıyor, adeta BOP projesinin gönüllü elçiliğini yapıyordu.

 

ABD dış işleri bakanı Condoleezza Rice BOP projesinde 22 İslam ülkesinin sınırlarının değişeceğini, bu ülkelere demokrasi ve insan hakları getirileceğini açıkladı.

 

BOP projesinde ABD ise ikiz kulelerin vurulmasından sorumlu tuttuğu Usame bin Ladin’i bulmak için işe İslam alemine haçlı seferi başlatmakla başladı bu noktada Afganistan işgal edildi. ABD orta asyanın kontrolünü ve ülkenin yeraltı zenginliğinin üzerine oturduğu gibi Usame’yi de aramayı unutmuştu.

 

BOP un Irak ayağı ise çok daha vahim olmuştur. Demokrasi ve insan hakları getireceğini iddia eden ABD 650 bin insanın ölmesine sebep olduğu gibi Demokrasi yerine Irak’a kan ve gözyaşı getirdi.

 

Stratejik ortak ve eş başkan TC Hükümeti incirlik hava alanı ve lojistik destekle bu katliama ortak olmuştur.

 

Şimdi sırada Suriye ve İran var ama asıl hedef Türkiye. Nitekim bu projede Diyarbakır BOB’ un yıldızı ilan edilmiştir. Lafın tamamını deliye söylerler BOB projesinde kurulacak Kürt devletinin baş şehri Diyarbakır olacaktır. Nihai hedef budur.

 

Bu projeyle Türkiye adeta nemrutun ateşine odun taşımaktadır. Bölge ülkeleri Türkiye yi artık bir ajan devlet olarak görmeye başlamış ülkemiz gerek Türk dünyasında gerek se Arap ülkeleri arasında tam bir yalnızlığa itilmiştir. ABD ise girdiği Irak bataklığından çıkmak için mezhep çatışmalarını başlattığı gibi Türkiye yi de bu bataklığın içerisine çekmeye çalışmaktadır.

 

Neticede Türk dış politikası ABD nin oluşturduğu BOB çukurunda debelenmektedir. Türkiye nin bulunduğu bu durumdan kurtulması ancak Kuva i Milliye ruhuyla ayağa kalkıp Devlet, Millet, Asker bütünleşmesiyle Milli Devlet, Milli Ekonomi politikalarını hayata geçirmekle mümkün olur.           

           

                                                                                              03.02.2007

ALAİDDİN ÖZKAR