Maske takarken gözlükleriniz mi buğulanıyor

Maske takarken gözlükleriniz mi buğulanıyor

Acaba maske ve gözlüğü verimli olarak nasıl kullanabiliriz? Bu sorun aslında basit bir-iki önlemle çözülebilir.

01 Haziran 2020 - 02:29 - Güncelleme: 01 Haziran 2020 - 10:40

Bazılarımız daha iyi görmek için gözlük kullanmak zorundayız. Pandemi nedeniyle son günlerde hepimiz maske takmak zorundayız. Ve birçoğumuz maske taktığımız zaman gözlüklerimizin buğulanmasından şikayetçiyiz.

 

Acaba maske ve gözlüğü verimli olarak nasıl kullanabiliriz?

Bu sorun aslında basit bir-iki önlemle çözülebilir.

 

Gözlükler neden buğulanır?

Sıcak hava serin bir yüzeye çarptığında, buğulanma oluşabilir. Soğukta çıktıktan sonra sıcak bir binaya girdiğinizde gözlüklerimiz hep buğulanır ya. Aynı mantık maske için de geçerlidir. Sıcak nefesiniz maskenin üstünden kaçtığında, gözlüklerinizin camlarına çarpar ve buğulanmalarına neden olur.

 

Buğulanmanın önüne geçmenin yolları

·        Maskenizin burnunuza sıkıca oturduğundan emin olmalısınız.

·        Gözlüklerle burun köprüsüne sahip bir maske, diğer yüz kaplamalarının aksine sıcak havanın gözlüklerinize çıkmasını önleyecektir.

·        Maske satın alırken, burun köprülü maskeler veya yüze uyacak şekilde şekillendirilebilen maskeler tercih etmelisiniz.

·        Kendi maskelerinizi siz üretiyorsanız, maskenin buruna denk gelen kısmına burnu daha iyi uyacak şekilde kalıplanabilmeleri için bağları bükerek onlar için daha iyi bir uyum sağlayabilirsiniz.

·        En ideali, buruna göre şekil verebileceğiniz, bir materyali maskenin üst kısmına dikebilirsiniz.

·        Maskenizin üst kısmını mühürlemek için gözlüklerinizi kullanabilirsiniz. Maskenizi burnunuzdan daha yükseğe çekerek, gözlüklerinizi maskeyi sabitlemek ve yüzünüze göre şekillendirmek için kullanabilirsiniz. Gözlüklerinizi doğrudan burnunuzun üzerindeki malzemenin üzerine yerleştirin ve kaymadığından emin olun. Güvenli bir oturuş, sıcak havanın maskenin üstünden kaçmasını önler.

·        Maskenizi burnunuzun köprüsünün etrafına ve yanaklarınıza spor veya tıbbi bantla bantlayabilirsiniz. Ancak ciltte kullanılmak üzere üretilmiş olmayan koli bandı veya bandı kullanmayın. Hassas bir cildiniz varsa, tahrişe neden olmadığından emin olmak için bandı önceden test edin veya hassas ciltler için yapılmış bandı kullanabilirsiniz.

Bu haber 2101 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kilis'te Oynanan Halk Oyunları
Kilis'te Oynanan Halk Oyunları
Altın Fiyatları (8 Temmuz 2020)
Altın Fiyatları (8 Temmuz 2020)