Meşhur Bursa Tahinlisi
Reklam

Meşhur Bursa Tahinlisi

Bursa’nın tarih kokan sokak aralarında gezerken önünde insanların uzun bir kuyruk oluşturduğu simit fırınına denk geldim. Unutmayın; bir dükkanın önünde kuyruk varsa bilin ki orda lezzet vardır.

12 Aralık 2017 - 11:22 - Güncelleme: 13 Aralık 2017 - 10:17

Tarihi fırının simitleri çok meşhur. Sıra uzadıkça aklımızdaki simit hayali büyümeye başladı. Nihayet sıra bize geldi. Alışverişi yaparken her zamanki sorumuzu sorduk; burda ne almalı en çok hangisini tavsiye edersiniz?

Abdal simit fırını

Kasadaki arkadaş "size bir simit birde tahinli tavsiye ederim" dedi. Bizde tavsiyeleri dikkate aldık ve arkadaki çay bahçesine geçip çay sipariş ettik. Simit alışık olmayanlar için biraz sert gelebilir. Fakat simitin sıcak olması ve odun fırınında pişmiş olması lezzetini arttırıyor. Tahinli ise benim vazgeçilmez favorilerim arasına girdi. Bildiğiniz açma simitin üstüne tahin koyup fırında pişiriliyor.


Bursa Abdal Simit Fırını tarihi 

Abdal Simit Fırını'nda ilk simit 1969'da Güray ŞAHİN'in babası Resul ŞAHİN tarafından açılıyor. Halen odun ateşi kullanmayı sürdüren Bursa Abdal Simit Fırını'nın tarihi bazı araştırmalara göre ise yüzyıllar öncesine uzanıyor.

Fırının adını, Bursa'nın fethedilmesinden önce ve fetih sırasında Osman Gazi'ye yardımcı oluğu söylenen dervişlerden Abdal Mehmet'le ilişkilendirenler de var. Tabi o tarihlerde bu fırın da simit değil, somun ekmek pişiriliyor… 

Fırın bugünkü Tuzpazarı Mahallesi'nde tam da Abdal Mehmet Türbesi'nin hemen karşısında bulunuyor.

Bursa’ya gidip te zamanı olan herkes o kuyruğa girip bu lezzetin tadına bakmalı.


instagram.com/atomkarinca_izzet antepligurme

Bu haber 7940 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kilis'te 180. Yıl Doğa Yürüyüşü Düzenlendi
Kilis'te 180. Yıl Doğa Yürüyüşü Düzenlendi
Yaşar Aktürk Taziye Evi Törenle Açıldı
Yaşar Aktürk Taziye Evi Törenle Açıldı