Milli Egemenlik Özgürlük Meselesidir
Reklam

Milli Egemenlik Özgürlük Meselesidir

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle bir kutlama mesajı yayımlayan Bağımsız Türkiye Partisi Sözcüsü Avukat Lütfullah Önder, “Milli Egemenlik, Türk milleti için onur, hürriyet ve şeref meselesidir” dedi.

22 Nisan 2020 - 13:34 - Güncelleme: 22 Nisan 2020 - 13:35

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) yazılı bir açıklamayla milletimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutladı. BTP Parti Sözcüsü Avukat Lütfullah Önder'in imzasıyla yayımlanan kutlama mesajında, "Bugün 23 Nisan 1920'deki birlik ve beraberlik ruhuna, milli egemenlik ruhuna çok daha muhtacız. Atatürk'ün bize armağan ettiği değerlere çok sıkı şekilde sarılmalı ve çareyi bu değerleri yüceltmekle aramalıyız" ifadelerine yer verildi. BTP Parti Sözcüsü Avukat Lütfullah Önder, 23 Nisan mesajında şunları kaydetti: "23 Nisan 1920'de Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) açılmış, kurtuluş ve kuruluş bu temel üzere inşa olmuştur. Kurtuluşun da kuruluşun da temelinde, yani merkezinde, 'milli egemenlik' vardır. Milli Egemenlik, Türk milleti için onur, hürriyet ve şeref meselesidir. Ülke işgal altında iken dahi milletin temsilcileri, TBMM'yi oluşturmuş, milli egemenlik bu meclis üzerinden tecelli etmiş ve Mustafa Kemal'in liderliğinde bu Meclis'in yönetimi ile Kurtuluş Savaşı verilmiştir.

Milli egemenliği sembolü Meclis

Kurtuluştan sonra yine milli egemenliğin tecelli ettiği bu Meclis'te, cumhuriyetin temelleri atılmış Türkiye Cumhuriyeti devleti kurulmuştur. Türk milleti, bugün sahip olduğu birçok kazanımı 23 Nisan 1920'de açılışı yapılan ve milli egemenliğin sembolü olan TBMM'ye borçludur. Özellikle sistem değişikliği nedeniyle TBMM'nin bypas edildiği, milli egemenlik kavramının buharlaştırıldığı, kurtuluş ve kuruluştaki ruhtan uzaklaşıldığı günleri yaşıyoruz. Bugün 23 Nisan 1920'deki birlik ve beraberlik ruhuna, milli egemenlik ruhuna çok daha muhtacız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bize armağan ettiği değerlere çok sıkı şekilde sarılmalı ve çareyi bu değerleri yüceltmekle aramalıyız. Bu yıl, dünya genelinde yaşanan koronavirüs salgını nedeniyle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı sokaklara taşacak coşkularla kutlayamayacak olmanın üzüntüsü içindeyiz. Bu vesile ile yaşanan bu salgının bir an önce sona ermesini temenni eder, milletimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutlarız."

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 1850 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BTP Kilis İl Teşkilatı Tele Konferans ile Bayramlaştı
BTP Kilis İl Teşkilatı Tele Konferans ile Bayramlaştı
Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi'nin Bayram Mesajı
Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi'nin Bayram Mesajı