Reklam
  • Reklam
Neden Diş Teli Taktırmalıyım?
Reklam

Neden Diş Teli Taktırmalıyım?

Diş Teli Tedavisinin önemi, Diş Teli Takıldıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar...

22 Ağustos 2017 - 13:14 - Güncelleme: 16 Kasım 2017 - 15:32

Neden Diş Teli Taktırmalıyım?

Diş teli tedavisinde çiğneme fonksiyonunun, konuşma işlevinin düzeltilmesi ve ağız sağlığının maksimum hale getirilmesi amaçlanmaktadır. Tedavi sonrasında hasta estetik bir görünüme kavuştuğu gibi kişinin özgüveni de yerine gelmektedir.  Diş Teli tedavisinde ebeveynlere büyük sorumluluk düşmektedir.  Çok küçük yaşlarda çocuklar diş teli taktıracak problemlerle karşı karşıya gelmişler ise ebeveynlerin gerekli hassasiyeti göstererek çocuğu uzman bir diş hekimine göstermeleri gerekmektedir.

Erken yaşlarda ağız sağlığının sağlanması bir çok problemin önüne erkenden geçilmesini sağlayacaktır. Çocuklarda genellikle 7 yaş civarında ana dişler oturmaya başlar. Bu dönemlerde diş problemleri erkenden tedavi edilirse ilerleyen yaşlarda daha sağlıklı bir ağız yapısına ve inci gibi dişlere sahip olunabilir.

Kesici dişlerde, çift sıralı dizilim, çarpıklık, çenenin bir tarafa doğru kayması gibi  problemler meydana gelebilir, bu problemler meydana geldiğinde mutlaka uzman bir ortodontiste başvurulup muayene olunması gerekmektedir.

Erken tedavi ile şekil bozukluklarının önüne daha hızlı bir şekilde geçileceği, tedavinin başarısını arttıracağı unutulmamalıdır.
Yetişkin kişiler de diş teli tedavisi görebilir. Diş teli tedavisi hemen her yaşta doktor kontrolünde gerçekleştirilebilmektedir. Diş teli tedavisi herkes için uygun bir tedavidir. Erken yapılan diş teli tedavisi kişiyi ilerleyen yaşlarda olabilecek çene ameliyatından kurtarmaktadır.

Hastanın ağız yapısına göre uygun diş teli, Uzman ortodontist tarafından yapılacak uygun tedavi yöntemi ile diş telinin sağlığa herhangi bir zararı yoktur.

Diş teli fiyatları

Diş Teli Fiyatları birçok faktöre göre değişmektedir. Bu nedenle net bir fiyat vermek mümkün değildir. Kullanılacak diş telinin kalitesi, Diş telinin şekline göre, tedaviyi uygulayacak uzmana göre, hastanın durumuna göre, fiyatlar değişmektedir.

 

Diş Teli Takıldıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Diş teli tedavisinden sonra kişinin dikkat etmesi gereken en önemli husus ağız bakımı, ağız hijyenidir. Tüketilecek besinlere de bu süreçte dikkat etmek gerekmektedir. Besin kırıntıları parçalanır ve asit oluşumu ortaya çıkar. Bu asit oluşumu diş eti hastalıklarına ve yanı sıra dişlerin çürümesine neden olur. Ve bu asitler zamanla diş tellerin kopmasına neden olur. Sert, yapışkan ve asitli yiyecek içeceklerden de kişi uzak durulmalıdır.

Diş Teli Tedavisi esnasında çok şekerli sakız, lokum vb gıdalar tüketmekte risklidir. Bu gıdalar braketlerin arasında kalıp temizlenmesi zor olduğu için dişlerin çürümesine neden olur ve diş eti büyümelerine neden olmaktadır.

Diş teli kullanımının Faydaları
Diş teli
tedavisi ile, Çene ile ilgili eklem ve kaslarda oluşan problemleri engeller. Çene kaslarının yaptığı baskıdan dolayı oluşan şiddetli baş ağrılarını da ortadan kaldırır. Dişlerdeki çarpıklık problemlerinde, dişlerin araları temizlenmediği zamanlarda ortaya çıkan diş çürümelerine ve aşınmalara karşı korur.
Çarpık dişler, hoş olmayan, kişiyi mutsuz eden, istenmeyen bir görünüme neden olduğundan gülerken ağzın kapatılması, rahat ve özgürce gülememek en çok karşılaşılan bir durumdur. Diş teli tedavisiyle, sağlıklı inci gibi dişlere sahip olarak özgürce gülümseyeceksiniz.

Kaynak : https://www.meltemdis.com/dis-teli-tedavisi

 

Bu haber 1820 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kilis Orman İşletme Müdürlüğü Engellileri Unutmadı
Kilis Orman İşletme Müdürlüğü Engellileri Unutmadı
Muallim Rıfat Eğitim Fakültesi'nde Öğretmenler Günü
Muallim Rıfat Eğitim Fakültesi'nde Öğretmenler Günü