O, istediği şekilde yaratandır

O, istediği şekilde yaratandır

İmam Rıza (a.s) şöyle buyurmuştur: “Hamd, kudret ve hikmetiyle eşyayı yaratan ve yoktan var eden Allah'a mahsustur. Allah eşyayı başka bir şeyden yaratmamıştır ki yoktan var edişi iptal olsun ve bir sebeple yaratmamıştır ki benzersiz yaratışı gerçekleşmesin. O istediğini, istediği şekilde yaratandır”

16 Kasım 2020 - 10:32

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Çok geçmeden insanlar birtakım sorular soracak ve sonunda şöyle soracaklardır: 'Her şeyi Allah yaratmıştır, o halde Allah'ı kim yaratmıştır.' Böyle bir şey sorduklarında siz onlara, 'Allah birdir, Allah müstağnidir, doğurmamıştır ve doğmamıştır. O'nun eşi ve dengi yoktur' deyin."

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Şeytan sizlerden birinin yanına gelir ve şöyle sorar: 'Seni kim yarattı?' Siz, 'Allah' deyince Şeytan şöyle sorar: 'Allah'ı kim yarattı?' Sizden biri böyle bir soruyla karşılaşırsa şöyle cevap versin: 'Allah ve Resulü'ne iman ettim.' Böylece (bu soru ve şeytani vesveseler) ondan (zihninden) uzaklaşmış olur."

İmam Rıza (a.s) şöyle buyurmuştur: "Hamd, kudret ve hikmetiyle eşyayı yaratan ve yoktan var eden Allah'a mahsustur. Allah eşyayı başka bir şeyden yaratmamıştır ki yoktan var edişi iptal olsun ve bir sebeple yaratmamıştır ki benzersiz yaratışı gerçekleşmesin. O istediğini, istediği şekilde yaratandır."

İmam Kâzım (a.s), kendisine, Yüce Yaratıcıdan başka yaratıcının olup olmadığı sorulunca şöyle buyurmuştur: "Allah Tebarek ve Teâlâ şöyle buyurmuştur: 'Yaratıcıların en güzeli olan Allah övülmeye layıktır.'

O halde kulları arasında da yaratıcı olan ve olmayan kimselerin varlığını haber vermiştir. Örneğin İsa (a.s) Allah'ın izniyle topraktan bir kuş yarattı, ona üfledi ve Allah'ın izniyle o topraktan heykel, gerçek kuşa dönüştü. Samiri de İsrailoğulları için buzağı heykeli yaptı, o buzağı heykeli de ineğin sesine benzer bir ses çıkarıyordu."

El-Mizan Tefsiri'nde şöyle yer almıştır: "Allah-u Teâla'nın kendisini en iyi yaratıcı olarak nitelendirmesinden de anlaşıldığı üzere yaratmak Allah'a özgü değildir. Gerçek de böyledir. Zira önce de söylendiği gibi, yaratmak takdir etmek anlamındadır. Takdir etmek ve bir şeyi başka bir şeyin üzerinden ölçüp biçmek ise Allah-u Teâlâ'ya özgü bir şey değildir. Kur'an-ı Kerim'in yaratmayı Allah-u Teâlâ'dan başkasına isnat ettiği ayetlerden birinde şöyle buyurmaktadır: "Hani sen, çamurdan kuş gibi bir şey yaratmış..." Hakeza şu ayettir: "Aslı olmayan sözler yaratıyorsunuz." (Muhammed Muhammedî Reyşehrî, Mizanu'l-Hikmet).

H. Okan Egesel

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 717 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Altın Fiyatları (21 Eylül 2021)
Altın Fiyatları (21 Eylül 2021)
Ülkemizin Geleceğini Sokakta Bırakamayız
Ülkemizin Geleceğini Sokakta Bırakamayız