O’nun tüm işleri hikmetlidir

O'nun tüm işleri hikmetlidir

İmam Bâkır (a.s), kendisine, "Neden Allah'a, yaptığı işinden sorulmaz?" diye sorulunca şöyle buyurmuştur: "Zira Allah sadece hikmet üzere ve doğru işler yapar."

26 Kasım 2020 - 09:45 - Güncelleme: 27 Kasım 2020 - 10:23

Kur'an'da buyurulur: "İzzet isteyen kimse bilsin ki, izzet, bütünüyle Allah'ındır. Güzel sözler O'na yükselir, o sözleri de salih amel yükseltir. Kötülük yapmakta düzen kuranlara, onlara, çetin azâb vardır. İşte bunların kurdukları düzenler boşa çıkar."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Allah'tan başka her aziz, zelildir."

İmam Ali (a.s), münezzeh olan Allah'ın sıfatı hakkında şöyle buyurmuştur: "Her zelile izzet verendir."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Münezzeh olan Allah hiçbir şeyden doğmamıştır ki kendisine izzetinde ortaklık edilsin."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Hamd, izzet ve kibriya sahibi olan, bu iki sıfatı yaratıklarına vermeyen Allah'a mahsustur."

Kur'an'da buyurulur: "(Ayetleri açıklar ki) Dünya ve ahiret hakkında (düşünesiniz)! Sana yetimleri sorarlar, de ki: Onların işlerini düzeltmek hayırlıdır.' Eğer onlarla bir arada yaşarsanız, artık onlar sizin kardeşlerinizdir. Allah düzeltenden bozanı ayırt etmesini bilir. Allah dileseydi sizi zora sokardı. Allah şüphesiz azizdir, hikmet sahibidir."

İmam Bâkır (a.s), kendisine, "Neden Allah'a, yaptığı işinden sorulmaz? " diye sorulunca şöyle buyurmuştur: "Zira Allah sadece hikmet üzere ve doğru işler yapar."

İmam Sadık (a.s), kendisine, "Bana söyle bakayım, Allah'ın mülkünde bir ortağı veya tedbirinde bir zıddı (muhalifi) ve rakibi var mıdır?" diye soran bir zındıka, "Hayır, yoktur" diye buyurdu.

Zındık şöyle dedi: "O halde, alemde gördüğümüz yırtıcı hayvanlar, korkunç sürüngenler, birçok çirkin varlık, kurt, sivrisinek, yılan ve akrep gibi uygunsuzluklar nedendir? Bütün bunlara rağmen siz, 'Allah hiçbir şeyi sebepsiz yaratmamıştır, çünkü o boş bir iş yapmaz' diyorsunuz."

İmam ona şöyle buyurdu: "Sen akreplerin, idrar yolları hastalıkları, mesane taşları ve gece altını ıslatan kimseler için faydalı olduğunu, en iyi panzehirin yılan eti olduğunu, zira cüzzam hastalığına yakalanmış birinin onu beyaz zac ile yediği takdirde hastalığına faydalı olduğunu, toprak kurdunun da cüzzam hastalığı için çok faydalı olduğunu bilmiyor musun?"

O, "Evet öyledir..." dedi ve yine şöyle sordu: "Bana de bakayım, Allah'ın yaratış ve tedbirinde bir noksanlık var mıdır?"

İmam, "Hayır" diye buyurdu.

O yine şöyle sordu: "Allah'ın insanı sünnetsiz olarak yaratmasının bir hikmeti var mıdır, yoksa bunu abes olarak mı yapmıştır?"

İmam, "Hikmet üzere yapmıştır" diye buyurdu.

O bunun üzerine şöyle dedi: "Siz, Allah'ın yarattığını değiştiriyorsunuz ve yaptığınız sünnet hususundaki işinizin, Allah'ın yaptığı işten daha iyi olduğunu söylüyorsunuz ve sünnet olmamayı kınıyorsunuz. Oysa Allah onu bu şekilde yaratmıştır. Ama sizin işiniz olan sünnet olmayı, övüyorsunuz. Sakın bu konuda da, 'Allah'ın bu işi yanlıştır ve hikmete dayalıdır' demeyin."

İmam (a.s) şöyle buyurdu: "Allah'ın bu işi de bir hikmete dayalıdır ve doğrudur ama Allah bizzat sünnet olmayı takdir etmiş ve yaratıklarına bunu gerekli görmüştür. Aynı şekilde çocuk dünyaya gelince de göbeği annesinin göbeğine bağlıdır. Hikmet sahibi Allah bunu böyle takdir etmiştir ama buna rağmen kullarına onu kesmelerini emretmiştir. Hatta eğer bu göbek bağını kesmezlerse, çocuk ve anne için kesinlikle zarar vericidir. Hakeza tırnakların da uzadığında kesilmesini emretmiştir. Oysa Allah insanı tırnaklarının uzamayacağı bir şekilde yaratabilirdi. Aynı şekilde, uzayan ve uzadığında da kesilmesi gereken bıyık ve saçlar da öyledir." (Muhammed Muhammedî Reyşehrî, Mizanu'l-Hikmet).

H. Okan Egesel

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 487 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Halk katında deli, Hakk katında veliler-3-
Halk katında deli, Hakk katında veliler-3-
“Kilis Gündemi”ne KİTSO Başkanı Celkanlı Konuk Olacak
“Kilis Gündemi”ne KİTSO Başkanı Celkanlı Konuk Olacak