O Şüphesiz Cennete Girecektir

O Şüphesiz Cennete Girecektir

Resûlullah (s.a.a.) şöyle buyurmuştur: “Altı haslet hususunda Bana kefil olun, Ben de sizlere cennet hususunda kefil olayım: Namaz, zekât, emanete riayet, cinsel organ, karın (mide) ve dil.”

14 Aralık 2018 - 10:22

Resûlullah (s.a.a.) şöyle buyurmuştur: "Her kim iki sakalı ve iki bacağı arasındaki şey (dili ve cinsel organı) hususunda bana garanti verirse ben de ona cenneti garantilerim." (Mean'il-Ahbar, 411/99).

 

Resûlullah (s.a.a.) şöyle buyurmuştur: "Her ne kadar hak da olsa tartışmayı bırakan, her ne kadar şaka da olsa yalanı terk eden ve ahlakını güzelleştiren kimseye cennetin etrafında, cennetin ortasında ve cennetin yukarısında bir evi garanti ederim." (el-Hisal, 144/170).

 

İmam Sâdık (a.s.) şöyle buyurmuştur: "Her kim şu dört hususta bana garanti verirse ben de ona cennette dört ev hususunda garanti veririm: İnfak et ve fakirlikten korkma, âlemde selamı yaygınlaştır, hak bile olsan tartışmayı terk et ve insanlara insaflı davran." (el-Kafi, 2/144/2).

 

Resûlullah (s.a.a.) şöyle buyurmuştur: "Siz Benim için altı şeye kefil olun Ben de sizin için cennete kefil olayım. Konuştuğunuzda yalan söylemeyin, söz verdiğinizde vefasızlık göstermeyin, size güvenildiğinde hıyanet etmeyin, gözlerinizi (haramlar karşısında) yumun, cinsel organlarınızı koruyun, ellerinizi ve dillerinizi sakındırın." (Emali es-Saduk, 82/2).

 

Resûlullah (s.a.a.) şöyle buyurmuştur: "Altı haslet hususunda Bana kefil olun, Ben de sizlere cennet hususunda kefil olayım: Namaz, zekât, emanete riayet, cinsel organ, karın (mide) ve dil." (Kenz'ul-Ummal, 43530).

 

Resûlullah (s.a.a.) şöyle buyurmuştur: "Her kim şu beş şey hususunda garanti verirse Ben ona cenneti garantilerim."

 

Kendisine, "Onlar nedir ya Resûlallah?" diye sorulunca şöyle buyurdu: "Aziz ve Celil olan Allah için hayır dilemek, Resûlü için hayır dilemek, Allah'ın Kitabı için hayır dilemek, Allah'ın dini için hayır dilemek, Müslüman cemaat için hayır dilemek" (el-Hisal, 294/60).

 

Mirac hadisinde şöyle yer almıştır: "Ey Ahmed! İzzetime ve Celalime and olsun ki, Bana şu dört haslet hususunda garanti vereni cennete koyarım: Dilini kontrol edip yerinde ve faydalı şeyler dışında ağzını açmamalı, kalbini vesveseden korumalı, kendisine olan ilmime ve bakışıma dikkat etmeli ve açlık, gözünün nuru olmalıdır." (el-Bihar, 77/22/6).

 

İmam Sâdık (a.s.) şöyle buyurmuştur: "Şüphesiz Allah Tebarek ve Teâlâ mü'mine; Allah için rububiyeti, Muhammed (s.a.a.) için nübüvveti, Ali (a.s.) için imameti ikrar ettiğinde ve kendisine farz kılınanı yerine getirdiğinde, onu kendi civarında oturtacağına dair garanti vermiştir." (et-Tevhid, 19/4). (Muhammed Muhammedî Reyşehrî, Mizanu'l-Hikmet).

OKAN EGESEL

Yeni Mesaj Gazetesi

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 1070 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kilis'te Kaçak Telefonlar Ele Geçirildi
Kilis'te Kaçak Telefonlar Ele Geçirildi
Eğitim İçin İmza Attılar
Eğitim İçin İmza Attılar