Onlar, Allah ile halvet edenlerdir

Onlar, Allah ile halvet edenlerdir

İmam Zeyn’ul Âbidin (a.s), “Neden gece namazı kılanlar diğer insanlardan daha güzel yüzlüdürler?” diye sorulunca şöyle buyurmuştur: “Çünkü onlar Allah ile halvet ediyorlar. Allah da, onlara nurundan bir elbise giydirir.”

30 Haziran 2020 - 10:20 - Güncelleme: 01 Temmuz 2020 - 11:38

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Gece namaz için kalkın. Bu, sizden önceki salihlerin âdetidir. Şüphesiz gece ibadet için kalkmak Allah'a yakınlaşma ve günahtan sakınma vesilesidir." (Kenz'ul Ummal, 21428).

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Gece namazını kılın. Şüphesiz gece namazı peygamberinizin sünnetidir. Sizden önceki salihlerin âdetidir. Ve bedenlerinizden dert ve hastalığı uzaklaştırıcıdır." (İlel'uş Şerayi, 362/1).

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Gece ibadet için kalkmak sıhhat, Aziz ve Celil olan Rabbin hoşnutluk sebebidir. Allah'ın rahmetine maruz kalmanın ve peygamberlerin ahlakına sarılmanın vesilesidir." (Bihar, 87/143/17).

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Gece ibadet için kalkmak beden için sağlıktır." (ed-Deavat lil Ravendi, 76/182).

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Allah Resûlü'nün (s.a.a), 'Gece namazı nurdur' sözünü işittiğim günden beri gece namazını terk etmedim."

İbn-i Kevvah, "Leylet'ul Harir gecesinde (Muaviye'yle savaştığı o korkunç gece) de mi?" diye sorunca İmam (a.s) şöyle buyurdu: "Hatta Leylet'ul Harir'de bile." (Bihar, 41/17/10).

İmam Sadık (a.s), "İyilikler kötülükleri ortadan kaldırır" ayeti hakkında şöyle buyurmuştur: "Mü'minin gece namazı, gündüzde işlediği günahlarını ortadan kaldırır." (el-Kafi, 3/266/10).

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Gece namazı yüzü ak ve nurani kılar. Gece namazı insanı güzel kokulu kılar ve gece namazı rızık kazandırır." (İlel'uş Şerayi, 363/1).

İmam Zeyn'ul Âbidin (a.s), "Neden gece namazı kılanlar diğer insanlardan daha güzel yüzlüdürler?" diye sorulunca şöyle buyurmuştur: "Çünkü onlar Allah ile halvet ediyorlar. Allah da, onlara nurundan bir elbise giydirir." (a.g.e., 366/1).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Her kim çok gece namazı kılarsa gündüz güzel yüzlü olur." (el-Fakih, 1/474/1370).

İmam Ali (a.s) kendisine, "Ben gece namazından mahrum oldum" diyen birisine şöyle buyurmuştur: "Sen, günahların kendisini esir ettiği kimsesin." (el-Kafi, 3/450/34).

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "İnsan bir günah işler o sebeple gece namazından mahrum olur. Kötü işin insandaki etkisi bıçağın etteki etkisinden daha hızlıdır." (a.g.e., 2/272/16).

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "İnsan bir yalan söyler ve bu sebeple gece namazından mahrum kalır." (İlel'uş Şerayi, 362/2).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Aziz ve Celil olan Allah şöyle buyurmuştur: Bazen mü'min kullarımdan biri ibadetim hususunda çaba gösterir; yatağından kalkar, tatlı yastığını terk eder, geceleri Bana ibadete koyulur, Benim kulluğum yolunda kendisini sıkıntılara düşürür. Ama kendisine olan lutuf ve muhabbetimden ve onun canını korumak için; bir-iki gece uyuklamayı kendisine musallat kılarım ve o uyur sabah kalkar. Nefsine kızgın ve onu kınar bir halde namazını kılar. Eğer onu ibadetime devam etsin diye bırakacak olursam; kendini beğenmişliğe düşer. Kendini beğenmişliği; işleriyle gururlanmasına sebep olur ve böylece helak olmasına sebep olacak şeyler kendisine gelip çatar. Zira amelleri sebebiyle gurura kapılır ve bütün ibadet edenlerden üstün olduğunu ve ibadetinde kusur sınırını geride bıraktığını sanacak kadar kendisinden razı olur. Bana yakın olduğunu sandığı bu esnada Benden uzaklaşır." (el-Kafi, 2/60/4). (Muhammed Muhammedî Reyşehrî, Mizanu'l-Hikmet).

Okan Egesel

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 850 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AB Heyeti Kilis’e Geldi
AB Heyeti Kilis’e Geldi
Kilis'te Soba İki Can Aldı
Kilis'te Soba İki Can Aldı