Özkar: "Kilis Hızla Değişiyor"
Reklam

Özkar: "Kilis Hızla Değişiyor"

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Kilis İl Başkanı Alaaddin Özkar, Meltem TV’de canlı olarak yayınlanan Milli ve Dini Bütünlüğümüze Yönelik Tehditler Sempozyumuna katılarak, yaptığı konuşmada önemli konulara temas etti.

26 Kasım 2016 - 21:28 - Güncelleme: 26 Kasım 2016 - 22:04

Kilis’in sosyal, kültürel ve ekonomik sorunlarını Meltem TV’de Türkiye gündemine taşıyan BTP Kilis İl Başkanı Alaaddin Özkar, eskiden Kilis’ten günde 8 bin insanın Suriye’de gidip gelerek bavul ticareti ile geçimlerini sağladığını hatırlatarak, “Suriye ile bir bavul ticareti oluyordu. Kilis bir çıkmaz sokak! Hiçbir devlet yatırımı yok. Üzümcülük desen Tekel Fabrikasının kapanmasının ardından o da bitti. Çok ucuz paralara bu fabrika satıldı. Şimdi bu fabrika kapalı Kilis’te! Kilis’teki çiftçiler, binlerce kök bağı olan insanlar üzümlerini satacak yer bulamadılar. 2,5 kilo yaş üzümden bir bardak çay içebilirsiniz. Bir kilo yaş üzüm 40 kuruş! Bir bardak çay 1 TL olarak hesaplarsan, 2,5 kilo üzümü bir yılda yetiştirip ancak bir bardak çay içeceksin. Suriye kapandıktan sonra, Adana’da bir üreticiye sordum şeftali satıyordu. Bu mahsul neden bu kadar ucuz? Eskiden bunu Ürdün’e ithal ederdik, buradan Tırlara doldururduk, Suriye üzerinden geçer Ürdün’e ulaşırdı. Şimdi ne oluyor dedim. ‘Şimdi Suriye üzerinden transit taşımacılık bittiği için bunu aynı şekilde gönderemiyoruz’ dedi.

Kilisli göçüyor, yapısı değişiyor

Emperyalizmin Suriye’de ve Irak’ta oynadığı oyunun bu milletin insanına neler kaybettirdiğini artık herkesin görmesi gerektiğini vurgulayan Özkar, “İnsamız bu kaos yüzünden nasıl derinden etkileniyor. Şimdi Kilisli insan, Kilis’te geçinemediği için bağından, zeytininden hülasa toprağından vazgeçip Anadolunun içlerine göçüyor. Onların yerine kim geliyor? Suriyeliler gelip yerleşiyorlar. Ve Kilis’te şu anda istatistiklere göre; Suriyeli sayısı Kilisli sayısını aşmış gözüküyor. Tabi Suriyeli geldiği zaman sadece kendisini getirmiyor. Kültürel dokusuyla, yaşam anlayışla birlikte geliyor. Ve hızlı bir şekilde kültürümüz değişiyor, fikrimiz değişiyor.

Çözümün kimde olduğu ortadadır! Millet şansını değerlendirmelidir!

Bütün bu yaşananları gözlemlerken Türkiye’de öyle bir siyasetçi çıkmalı ki dedim, insanımızın bu sorunlarını kökünden çözsün. Bütün projeleriyle bütün fikirleriyle yaşadığımız hemen her türlü sorunumuza açık ve bilimsel çözümler ortaya koyan Prof. Dr. Haydar Baş’ın Türkiye’de siyaset yapmasından dolayı çok şanslı olduğumuzu belirtmek isterim ancak, milletimizin de bu şansı kullanmakta daha fazla gecikmemesi gerektiğini de hatırlatmak gerektiğine inanıyorum” diye konuştu.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 3849 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kilis’te Jandarmadan PKK Operasyonu
Kilis’te Jandarmadan PKK Operasyonu
Elbeyli'de Hayati Eğitim
Elbeyli'de Hayati Eğitim