Ramazan İbadet Ayıdır
Reklam

Ramazan İbadet Ayıdır

Cenab-ı Hakka sonsuz hamd-ü senâlar olsun ki, bizi yine Ramazan'a kavuşturdu. Bilindiği üzere bu ay ümmete ikram edilmiş feyiz ve muhabbet kaynağı bir zaman dilimidir.

28 Nisan 2020 - 10:44

• Ramazan ibadetlerin çokça yapılmaya gayret edildiği, bilakis Kur'an-ı Kerim'in tilavet edildiği, hatmedildiği ve ayrıca mukabele ile okunduğu bir aydır. Her kim Kur'an'ı, bu güzel ay içerisinde okur ise Kur'an'ın da rûz-i mahşerde şefaati olacaktır, okuyanın da şefaati olacaktır.

• Oruç, hem ibadettir, hem de insanların sağlığı için Allah'ın bir emridir. Nitekim bir hadis-i şerifte Peygamberimiz (s.a.v.), "Oruç tutun ki sıhhat bulasınız" buyuruyor.

Bu ay ibadetlerin çokça yapılmaya gayret edildiği, bilakis Kur'an-ı Kerim'in tilavet edildiği, hatmedildiği, ayrıca mukabele ile okunduğu bir aydır. Sevabı çok fazladır.

• Her kim Kur'an'ı bu güzel ay içerisinde okur ise onun da rûz-i mahşerde şefaati olacaktır, okuyanın da şefaati olacaktır. Her müslümanın böyle bir yetkiye sahip olması mümkün. Hangi müslüman arzu ederse böyle bir donanımı Allah ona ihsan eder. İçinde bulunduğumuz mevsim münasebetiyle hem orucumuzu tutalım, hem de böyle bir sıfat, böyle bir makam elde etmeye çalışalım.

Her geceyi Kadir bilmek

• Cenabı Hak, "Receb Benim ayım, Şaban Habibimin ayı, Ramazan da mümin kullarımın ayıdır" buyuruyor. O nedenle Ramazan gecelerini birinci geceden itibaren "Bu gece Kadir gecesidir" diyerek değerlendirilmelidir. Cenab-ı Hak, "Ramazan da mümin kullarımın ayıdır" diyor. Kullar olarak bizim bundan ne anlamamız lazım? Kullar olarak bu ayda affolunmayı, Allah'ın istediği manada kemale yükselmeyi, Peygambere (s.a.v) arkadaş/dost olmayı, temizlenmeyi gaye edinmemiz lazım.

• Ayrıca orucu sadece midemizi aç bırakmak gibi kaba bir idrak içinde değil, bütün organlarımıza tutturmayı gaye haline getirelim ki Allah da bizden bu yaptığımız güzel işleri kabul edip, bizleri mağfiret eylesin. Malumunuz bu ayın içerisinde bin aydan hayırlı Kadir gecesi de var. Ramazan'ın 27. gecesi olduğunu cumhur İslam âlimleri buyurmuşlarsa da birinci geceden itibaren "bu gece Kadir gecesidir" demek suretiyle gecelerimizi değerlendirelim.

Zekâtla mallar temizlenir

• Ramazan ayının bir diğer özelliği zekât ayı olmasıdır. Kazandığımız servetin zekâtını bu ayda verirsek Ramazan dışında verdiğimiz zekâttan daha efdaldir. Çünkü bu ayda ne yaparsanız yapın, yapılan ibadetlerin büyük efdaliyeti var. Bundan dolayı bu ayda malımızı temizleyelim.

• Zekât malın temizlenmesidir. İftar sofraları hazırlayarak karınca kaderince herkesin üç-beş kişi davet ederek dostluğu, arkadaşlığı pekiştirmesinde büyük fayda var. Bir de toplumda dar gelirli insanlarımız hayli miktarda fazla. Türk milletinin iftar sofraları zengin olur. Onları da özellikle davet ederek hem onların gönlünü kazanmak, hem Cenab-ı Hakk'ın rızasını kazanmak gibi bir tutum içine girmek lazım.

Dedikodu değil, ibadet zamanı

• Ramazan ibadet ayıdır dedik. O nedenle mümin bu ayda ibadeti engelleyecek davranışlardan uzaklaşmalıdır. Dedikodu, fitne, gıybet gibi kötü davranışlardan özellikle kaçınılmalıdır.

• Ramazan gecelerinde malayani, dedikodu, fitne, gıybet vs. gibi davranışlardan kaçınmak, faydalı olan güzel şeyleri sohbet konusu etmek, dini malumatlarımızı geliştirmek lazım. Öyle arkadaşlarımız var ki iman ehli, Müslüman ama namaz kılmasını bilmiyor. Bunlar bir bahane ile bir araya gelip namazı öğrenmeleri lazım. Mesela Teravih sünnet-i müekkededir. Peygamberimizin her dönem kıldığı müekked sünnettir. Türkiye'de her ne hikmetse bilen de konuşur, bilmeyen de konuşur. Sanki vatandaşa faydası varmış gibi "yok teravih namazı 12 rekât kılınır, yok şu kadar kılınır" deyip dururlar. Vatandaş bunu 20 kılsa ne kaybeder. Niye illa "sen 8 rekât kılsan olur" deyip duruyorsun. Bu, ona ruhsat tanımak değildir. İbadet ruhunu öldürmektir.

• İbadetin insana kazandırdığı bir zevk-i manevi vardır. Buna biz feyiz deriz. İbadeti ne kadar fazla yaparsanız yapma arzunuz, işin içine girme arzunuz o kadar fazla olur. Ne kadar azaltırsanız o kadar kaçarsınız. Bu, çok farklı bir şeydir. Yaptıkça iştahınız, feyziniz, muhabbetiniz artar. Bu vesileyle Mübarek Ramazan ayının tüm inananlara rahmet ve insanlara hidayet vesilesi olmasını niyaz ediyorum.

Prof. Dr. Haydar Baş

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 696 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Onsuz Bir Bayram
Onsuz Bir Bayram
BTP Kilis İl Teşkilatı Tele Konferans ile Bayramlaştı
BTP Kilis İl Teşkilatı Tele Konferans ile Bayramlaştı