Rektör Karacoşkun Basın Toplantısı Düzenledi

Rektör Karacoşkun Basın Toplantısı Düzenledi

Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile ikinci kez 7 Aralık Üniversitesi Rektörlüğü görevine atanan Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun, basın mensupları ile bir araya gelerek basın açıklaması yaptı.

08 Şubat 2021 - 11:38 - Güncelleme: 08 Şubat 2021 - 12:35

Kilis’te görev yapan yerel ve ulusal basın mensupları ile bir araya gelen Rektör Karacoşkun, toplantıda şu açıklamayı yaptı: “Kıymetli Hocalarım, Değerli Basın mensupları, Sevgili Misafirler, her birinize göreve başlamamıza ve basın toplantımıza eşlik etmek üzere teşrifleriniz için teşekkür ediyor, hoş geldiniz diyor, en kalbi duygularla hürmetle muhabbetle selamlıyorum.

Malumunuz üzere, 5 Şubat 2021 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 11 üniversitemize rektör ataması yapıldı. Ben de Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın takdirleri ve tensipleriyle ikinci kez Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektörlüğü görevine atanmış bulunmaktayım. Bu vesileyle, üniversitemize, şehrimize ve ülkemize hizmet etmeye devam edecek olmanın gururunu ve mutluluğunu bir kez daha yaşamaktayım.

Bugüne kadar yürüttüğümüz dört yıllık rektörlük görevimiz süresince; üniversitemizin, fiziksel gelişim, akademik yapılanma, bilimsel niteliğin arttırılması ve geliştirilmesi, eğitim-öğretim kalitesi, şehir kültürüne katkı, sanat ve edebiyat faaliyetleri, bilimsel ve kültürel projeler ve özellikle uluslararasılaşma noktasında Türkiye’deki üniversiteler arasında daha iyi bir konuma ulaşması için yoğun bir çaba harcadık.

Yine, bugüne kadar çıkardığımız kitaplar, dergiler, tezler vb. yayınlar; düzenlediğimiz/katkıda kulunduğumuz ulusal/uluslar arası toplantılar, çalıştaylar, sempozyumlar; desteklediğimiz bilimsel ve kültürel projeler; açtığımız lisans üstü programlar yoluyla üniversitelerimizin yetişmiş insan kaynağına katkı sunma yolunda önemli bir mesafe kat ettik.

Bunun yanında, üniversitelerimizin salt akademik bilgi üreten ve öğreten kurumlar olmadığının, başta bulunduğu şehrin genelde ise ülkesinin ve ait olduğu medeniyet havzasının değerlerine sahip çıkarak bu değerlerin nesilden nesile aktarılmasında öncülük vazifesi üstlenen en önemli kurumlar olduğunun bilinci ve sorumluluğu ile Kilis’in tarihi serüvenini, kültürel zenginliğini, sanatını, sosyo-ekonomik altyapısını, en genel anlamda hafızasını ortaya çıkarmak amacıyla şehir içinde merkezler kurarak şehrimizle bütünleşme yolunda önemli bir adım attık.

Şahsıma yeniden tevdi edilen görev sürem boyunca da ilk günkü heyecanımız ve bugüne kadar tecrübemizin birlikteliği ile belirlemiş olduğumuz hedeflere emin ve hızlı adımlarla yürümeye devam edeceğiz.

Üniversitemizi önümüzdeki dönemde; dört yıldır oluşturup güçlendirdiğimiz “ortak akıl temelli, adil, ilkeli, üniversiteyi geliştirecek her gayreti teşvik, ödüllendirme ve şükranla mukabelede bulunma” şeklindeki yönetim anlayışı ve hassasiyetlerle daha da fazla büyütmeye; üniversitemizin ülkemizde ve dünyada görünür ve bilinir olmasına dönük çalışmalar ile master ve doktora programlarını arttırıp uluslararasılaşma faaliyetlerine ağırlık vermek suretiyle daha büyük hedeflere taşımanın gayreti içerisinde olacağız. 

Sadece eğitim öğretim ve araştırma misyonlarını yerine getirmekle kalmayacak, yerelde şehrimizin, ulusal düzeyde ise ülkemizin kültürel değerlerini ve medeniyet birikimini yaşatmak için de gayret içinde olacak, 2023 Yükseköğretim hedeflerini önceleyen bir üniversite olmayı hedef olarak önümüze koyacağız.

Bu duygu ve düşüncelerle; Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektörlüğü görevini şahsıma ikinci kez tevdi eden, Kilis’imize Üniversite kurulmasının mimarı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, üniversitemizin nitelikli akademik kadrolarının güçlenmesi ve eğitim-öğretim ile araştırma-geliştirme potansiyelinin gelişmesinde büyük katkıları olan Yüksek Öğretim Kurulu Başkanımız Sayın Prof. Dr. Yekta Saraç Hocam’a, Saygıdeğer YÖK Yürütme ve Genel Kurul üyeleri Hocalarıma şükranlarımı sunuyorum.  

Birlikte hizmet üretmekten ziyadesiyle mutluluk duyduğum Sayın Valimize, Milletvekillerimize, Belediye Başkanımıza, şehrin faydasına olan işlerde iktidar ve muhalefet ayrımı olmaksızın birlik ruhu içinde hareket eden tüm siyasi partilerimizin yöneticilerine,  Kilis Vakfı Başkanımız ve Yönetim Kurulu Üyelerine, üniversite-şehir bütünleşmesine katkı sağlayan tüm kurum, kuruluş ve paydaşlarımız ile üniversitemizin faaliyetlerini yaygınlaştırmada önemli bir katkı sağlayan basın ve yayın kuruluşlarına teşekkür ediyorum.

Yine üniversitemizin başarısında büyük pay sahibi olan, destek ve emeklerini hiç esirgemeyen Akademik ve İdari Yönetici arkadaşlarıma, diğer akademik ve idari personelimize, hassaten öğrencilerimize ve Kilis 7 Aralık Üniversitesi ailesinde yer alan herkese saygı ve selamlarımı sunuyor, teşekkürlerimi iletiyorum. Özellikle bu göreve yeniden atanmamızdan kalben mutluluk duyduğunu bildiğim şehrimizin güzel insanlarına teşekkürlerimi iletiyorum.

Yakın zaman önce aramızdan ayrılan ve birlikte çalışmaktan büyük onur duyduğum Merhum Başkanımız Abdi Bulut’a, Üniversitemize uzun yıllar hizmet veren Hocamız Bilal Acemioğlu’na Allah’tan rahmet diliyorum.

Kilis 7 Aralık Üniversitesi olarak, bu ülkenin akademisyeni olduğu kadar vatandaşı da olmanın bilinci ve duyarlılığı ile; Devletimizin ve Aziz Milletimizin hassasiyetlerini göz önünde bulundurarak, iç ve dış şer odaklarına karşı bugüne kadar olduğu gibi yine üzerimize düşen vazifenin idrakiyle hareket etmeye devam edeceğiz.

Başarı ekip işidir, tüm çalışma arkadaşlarımın destek ve katkılarının yeni dönemde de artarak devam etmesini bekliyorum. Rabbim sorumluluğu yüksek bu vazifeyi yapma sürecinde hak ve adaletten, hakkaniyetten ayırmasın. İşlerimizi kolay, sonuçlarını hayırlı eylesin inşallah.

Gayret bizden, tevfik Allah’tandır.”

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 786 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KİLİS'İN ÇİÇEK BAYRAMI
KİLİS'İN ÇİÇEK BAYRAMI
Kilis’te Korona Virüs Hasta Sayısı
Kilis’te Korona Virüs Hasta Sayısı