Saç Ekimi İle İlgili Bilmek İstediğiniz Her Şey
Reklam

Saç Ekimi İle İlgili Bilmek İstediğiniz Her Şey

Saç ekiminde amacın kişide doğal ve sağlıklı saçların kazandırılması olduğunu belirten Özel Meltem Hastanesinden Dr. Özalp, saç ekiminin 1930’lu yıllara dayandığını belirtti.

09 Ağustos 2019 - 09:57 - Güncelleme: 10 Ağustos 2019 - 12:30

O günden bugüne teknolojinin ilerlemesi ile saç ekiminde büyük yol kat edildiğini dile getiren Dr. Tuncer saçlı deri yapısının anlaşılması ile konunun çok daha iyi anlaşıldığını ve daha rahat uygulanabildiğini dile getirdi. Saç ekimine dair akla gelen tüm soruları Op. Dr. Tuncer Özalp balıklar halinde yanıtladı.

Saç ekimi için uygun adaylar kimlerdir?

Özellikle erkeklerde saç dökülmesi problemi günümüzde sıklıkla karşılaştığımız bir durum. Bu sebeple erkekler tarafından en çok tercih edilen kozmetik cerrahi denmesi doğru olacaktır. Elbette saç kaybı denilince sadece akla erkekler gelmemelidir. Pek çok kadında bazı nedenlerden ötürü saç dökülmesi yaşayabiliyor. Yaşlanma, kalıtım, travmatik bazı durumlar ya da tıbbi rahatsızlıklar neticesinde saç dökülmesi görülebilir. Nedeni ne olursa olsun şayet vücutta yeterli derecede saç kökü var ise saç eimi herkese başarı ile uygulanabilen bir işlemdir. 

Saç ekiminde kullanılan yöntemler nelerdir?

FUE dediğimiz yöntem saç ekiminde iz bırakmayan bir ekim yöntemidir. Bir de ensede iz bırakan FUT yöntemi vardır. Bu yöntem de uygulanabiliyor. FUE yönteminde saç kökleri tek tek alınır ve nerede eksik ise oraya ekilir. FUT yönteminde enseden saçlı bir deri bölümü alınır. Saç nakli yaptıracak kişinin kafalarının yan tarafı ve ensede sağlıklı saçları olmalıdır. Saçın sertlik derecesi, rengi, sertliği, gürlüğü gibi etkenler de bu girişimin sonucunda etkili olabiliyor. Hangi yöntem daha iyi diye sorarsanız bu ancak hastanın saç ve kafa derisi analizinden sonra hasta ile birlikte alınacak ortak karar neticesinde söylenebilir.  

Saç ekimi işlemi ne kadar sürede tamamlanır?

Bu durum saç kaybının miktarına bağlı olarak değişebilir. Birkaç saatte tamamlanabileceği gibi saçsız alan çok ise tedavinin tamamlanması birkaç seans sürebilir. Bu müdahale lokal anestezi altında genel olarak gerçekleştirilir.

Saç ekimi sonrası süreç nasıldır?

Saç ekimi işlemi bittikten sonra bandaj uygulaması yapılır. Herhangi ekstra bir durum çıkmadığı müddetçe kişi 1-2 saate taburcu olabiliyor. Nadiren ağrı görülebilir. Bu da ağrı kesiciler ile ortadan kaldırılabilir. 3 gün civarında bir ev dinlenmesi sonrasında baş kapalı bir şekilde iş hayatına dönmek mümkündür.

Saç ekimi sonrası ekilen saçlar dökülür mü?

 

Ekim yapılan saçlar operasyon sonrasını takiben birkaç hafta içinde dökülecektir. Bunu normal bir durum olarak almak gerekir. Çünkü bu saçlar 3-4 ay sonra tekrar çıkacaktır. Bu geçici dökülme sürecinden sonra saç kökleri oturacak ve dökülme göstermeyeceklerdir. Ancak aynı bölgede orijinal saç var ise onlarda bir dökülme gözlemlenebilir. Yoğunluğun azalmasına bağlı olarak belki bir ek seans daha gerekebilir.

Saç ekiminde risk faktörleri var mıdır?

Hemen her uygulamada olduğu gibi saç ekimi uygulamasında da bir takım riskler mevcuttur. Saç ekimi uygulaması uzun bir sürece yayılır. Kelliğin durumuna göre 1-2 yıllık bir süre zarfında birkaç ekim gerekebilmektedir. İstenilen sonucun alınamaması, belirgin yara izi ya da enfeksiyon oluşabilir. Ancak tüm bu komplikasyon riskleri alanında uzman bir doktor tarafından gerçekleştirilirse en aza indirilebilir. Operasyon bitiminde bir miktar morarma, şişme ya da ağrı görülebilir, bu doğal bir süreçtir. Ağrı kesiciler ile ağrı kontrol altına alınabilir.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 774 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kilis Özel Meltem Okulunda Karne Heyecanı
Kilis Özel Meltem Okulunda Karne Heyecanı
Tarihi Değere Sahip 29 Sikke Ele Geçirildi
Tarihi Değere Sahip 29 Sikke Ele Geçirildi