Sessiz Devrim 8 Yaşında

Sessiz Devrim 8 Yaşında

Bundan 8 yıl önce, 27 Şubat 2013 tarihinde, merhum Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, Rusya Parlamentosu Duma'dan gelen davet üzerine Moskova'ya gitmişti. Yarın Prof. Dr. Baş'ın Milli Ekonomi Modeli'nin, kapitalizmi sessiz bir devrimle gömdüğü günün 8. yıldönümü.

26 Şubat 2021 - 10:04 - Güncelleme: 26 Şubat 2021 - 10:11

Geçen yıl 14 Nisan'da Hakk'a uğurladığımız Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, bundan 8 yıl önce Rusya'dan gelen davet üzerine kurmaylarıyla beraber Rusya'ya gitmiş ve 27 Şubat 2013 tarihinde Duma'da 5 saate yakın bir Milli Ekonomi Modeli oturumu gerçekleşmişti. Rusya'nın önde gelen partilerinden Liberal Demokrat Parti (LDPR) Genel Başkanı Vladimir Jirinovski tarafından karşılanan Prof. Dr. Haydar Baş, Duma'da Rusya tarafından özenle uygulanan Milli Ekonomi Modeli'ni detaylarıyla anlatmıştı. İlk kez bir Türk siyasinin ekonomi brifingi verdiği Duma'daki konuşmayı çok sayıda Rus siyasetçi, akademisyen, iktisat ve siyaset bilimi öğrencisi takip etmişti.

Sessiz devrim

Prof. Dr. Baş, Türk milleti açısından 'gurur ve onur günü' olarak kayıtlara geçen tarihi konuşmasında şunları söylemişti: "İktisat literatürüne sunduğumuz Milli Ekonomi Modeli, Rusya başta olmak üzere yaklaşık 120 ülkede kısmen de olsa uygulanmaktadır. Milli Ekonomi Modeli sessiz bir devrimle kapitalizmi tarihe gömüyor. Globalizmin ekonomik ayağını oluşturan kapitalist sistemin dünyaya kan ve gözyaşından başka bir şey getirmediği ortadadır. Ülkelerin çözüm olarak kabul ettiği Milli Ekonomi Modeli sürekli büyümeyi temin etmesi, adil bir gelir dağılımını sağlaması, tam istihdamı temin etmesi, yani işsizliği önlemesi ile insanlığa tek kurtuluş formülüdür. Milli Ekonomi Modeli'nin en önemli özelliklerinden biri globalizmin karşısında devletlerin ayakta durmalarını temin edebilecek formülleri içermesidir. Bize göre devletin gelir kaynakları sadece vergiler değildir. Vergilerin yanı sıra senyoraj hakkının mutlak surette devreye konması, madenlerin devlet millet ortaklığıyla işletilmesiyle elde edilecek karın devlet hazinesine bırakılması devletin gelir kaynakları arasındadır."

Rusya depara kalktı

Yaklaşık 5 saat süren özel oturumda Rus siyasetçi ve ekonomistler de söz aldı. Toplantıya katılan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in danışmanı Prof. Dr. Andrei Korotkoi şunları söylemişti: "Milli Ekonomi Modeli, Rusya'nın iktisadi bağımsızlığını sağlıyor ve sürekli büyüme ile insana adaletli yaklaşmayı getiriyor. Bu modelin temelinde adalet yatmaktadır ki, bu da Ruslar için uygundur. Bu model sadece milli değil, uluslararası tüm seviyelerde uygulanabilir. Milli Ekonomi Modeli Rusya'nın istediği kalkınmayı sağlamaktadır. Eski ekonomi modelleri ömrünü tamamlamıştır ve yeni bir ekonomi modeline ihtiyaç vardır; o da Milli Ekonomi Modeli'dir. Rusya olarak Milli Ekonomi Modeli ile başarıya ulaşacağız."

Prof. Dr. Korotkoi ayrıca Putin'in şu mesajını iletmişti: "Putin, bir devletin kalkınması için sosyal adaleti sağlayacak, adil paylaşımı verecek, sosyal hakları sunacak, harcama yapan kesime tüketim imkanı tanıyacak, halka huzur getirecek sistem arayışında... Sayın Putin, Milli Ekonomi Modeli bunların hepsini sağladığı için 'Biz de Milli Ekonomi Modeli'ni uygulayacağız' diyor."

MEM'de esrarengiz kodlar var

Rusya Bilimler Akademisi üyesi Prof. Dr. Valery Lebedev ise, "Milli Ekonomi Modeli'ni kongrelerde çok okudum. Bu tezde esrarengiz kodlar var. Her okuyuşta yeni bir kod ile karşılaşıyorum. Modelde meseleleri çözen, problemleri halleden pek çok kod saklıdır. Üstelik sadece bugüne değil, geleceğe de ışık tutan kodlar var. Rusya'nın buna ihtiyacı var" derken, Rusya Bilimler Akademisi Üyesi Viktor Volkonsky de, "Rusya'yı ekonomide düzlüğe çıkarmak için Haydar Baş'ın modelinden çok istifade ettik" ifadelerini kullanmıştı. Rusya LDPR Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Vladimir Lisiçkin ise, "Bu tezin Rus Parlamentosu Duma'da görüşülmesi tarihi bir olaydır. Milli Ekonomi Modeli ekonomide temel sistemlerden biridir. Milli Ekonomi Modeli ve Sosyal Devlet Milli Devlet tezleri ülkelerin kalkınması için temel kaynaktır" şeklinde konuşmuştu.

Prof. Dr. Haydar Baş-Jirinovski görüşmesi

Özel oturumun ardından BTP Genel Başkanı Baş, LDPR lideri Vladimir Jirinovski ile makam odasında bir süre görüştü. Samimi bir havada geçen görüşmeye Jirinovski'nin sözleri damga vurdu. Rus siyasetçi, BTP Lideri'ne şunları söyledi: "Duma'daki konuşmanız çok enteresandı. Hepimiz büyük bir memnuniyetle sizi dinledik. Şimdiki kriz ortamında bence bu konuşmanız faydalı oldu. Modelinizi Rusya Bilimler Akademisi'nde de konuşacağız. Biz Prof. Lisiçkin ile beraber sizin hem bilim alanında yaptığınız çalışmalarınızı hem de politikalarınızı desteklemeye hazırız."

Görüşme sırasında zaman zaman Türkçe de konuşan Jirinovski, dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan Türk gençlerine, "Dünyanın neresinde olursa olsun genç Türkler 'Ne mutlu Türküm diyene' demeli" tavsiyesinde bulundu.

Prof. Dr. Baş'tan anlamlı yazı

Merhum BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, 4 Mart 2003'te Yeni Mesaj'da yazdığı "Duma'da neler oldu" başlıklı yazısında şunları kaydetmişti: "Geçtiğimiz Çarşamba günü, Rus Parlamentosu Duma'da bendenize ait Milli Ekonomi Modeli'ni anlattık. Konuşmamız Rus Meclis Başkan Yardımcısı, parti genel başkanları, vekiller, siyasi danışmanlar, akademisyenler, iş adamları, iktisat öğrencileri, siyasal bilgiler okuyan talebeler ve farklı fakültelerin öğrencilerinden oluşan kalabalık bir grup tarafından takip edildi. Bağımsız Türkiye Partisi kurmayları da 100 kişilik bir grupla oradaydılar. Milli Ekonomi Modeli, Rus Parlamentosu Duma'da 5 saatlik bir oturumda gündem edildi, dinlendi. Duma'da siyasetçiler tarafından deklare edilen görüşler ile MEM, artık dünyaya kapitalizmin ve sosyalizmin sonunu getiren yeni bir sistem olarak ilan edilmiştir. Bugün bağımsızlığının ve geleceğinin derdine düşen Türk halkı için karar günüdür. Ya ABD'ye kaptırdığı 'kutup olma' vasfını MEM ile tekrar kazanacağını hesap eden Rusya gibi bu modele sarılacak; ya da boyalı basını takip etmeye devam edecek. Ancak boyalı basını takip etmeye devam ederse, bir bakmış elinde sarılacağı bir bayrak, yaşayacağı bir vatan toprağı ve koruyacağı milli hiçbir şey kalmamış… Gün Bağımsız Türkiye Partisi'ni kapı kapı anlatma günüdür. Gün Rusya'nın da peşine düştüğü Milli Ekonomi Modeli'ne ve bize sahip çıkma günüdür."

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 1779 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KİLİS'İN ÇİÇEK BAYRAMI
KİLİS'İN ÇİÇEK BAYRAMI
Kilis’te Korona Virüs Hasta Sayısı
Kilis’te Korona Virüs Hasta Sayısı