Sırt ağrısı için öneriler?

Sırt ağrısı için öneriler?

Sırt ağrısı için ameliyat olmak çözüm mü? Sırt ağrısı için alternatif tedavi yöntemleri uygulana bilir mi? Sırt ağrısı hakkında bildiğiniz tüm bilgiler doğru mudur?

19 Temmuz 2020 - 17:00 - Güncelleme: 20 Temmuz 2020 - 10:46

Sırt ağrısı oldukça yaygın bir sorundur. Yaşamınız bir döneminde ya sırtınız ağrımıştır ya da çevrenizde sırtı ağrıyan insanlar olmuştur.

Bu kadar yaygın bir sorun olunca, bu problemle ilgili bolca bilgi ile karşılaşmışsınızdır. Acaba sırt problemleri ile ilgili her duyduğunuz bilgi doğru mu?

Fazla egzersiz yapmak sırtınıza zarar verebilir mi?

Sırt ağrısı için ameliyat olmak çözüm mü?

Sırt ağrısı için alternatif tedavi yöntemleri uygulana bilir mi?

 

Egzersiz yapmak sırtınıza zarar verir mi?

Eğer bir spor salonuna gidip, dikkatsiz davranmak, çok fazla ağırlık kaldırmak, bazı eklem ya da kasları bilinçsizce zorlamak sırtınıza ve vücudunuzun diğer kısımlarına zarar verebilir. Fakat dikkatli olursanız ve fiziksel bir antrenörün size özel talimatlarını uygularsanız, spor salonunda yaptığınız aktiviteler sonrası incinmek için bir sebep yoktur.

Hatta, yetkili bir fizyoterapist ya da beden eğitimi öğretmeni ve antrenörü gibi profesyonel rehberlikle egzersiz, omurganızı destekleyen kasları güçlendirerek sırtınıza yardımcı olabilir. Kasları güçlü, iyi şartlandırılmış bir sırt, daha fazla strese dayanabilir ve omurgayı daha iyi stabilize edebilir. Dolayısıyla, hangi hareketin hangi kasları çalıştıracağını bilen, insan anotomisine hakim bir antrenör rehberliğinde egzersiz, size zarar değil fayda sağlayacaktır.

 

Her bel fıtığı ( disk hernisi ) olan hemen ameliyat olmalı mıdır?

Omurgalarınızın arasında yer alan diskler, omurgayı strese karşı korurlar. Bu disklerin dış katmanları zayıflarsa bu diskler patlayabilir veya fıtıklaşabilir. Diskin jöle benzeri içeriği sızar, yakındaki sinirleri tahriş eder ve sırt ve bacak ağrısına neden olur.

Fıtıklaşmış disklerin % 90'ından fazlası, kısa süreli dinlenme veya fizik tedavi, antienflamatuar ilaçlar veya omurga enjeksiyonları gibi tedavi ile kendi başlarına daha iyi hale gelir. Dolayısıyla hangi bel fıtığı şikâyetlerinde ameliyat olmanız gerektiğine Beyin ve Sinir Cerrahı Uzmanınız ile birlikte karar vermelisiniz.  

Fıtık olmamış ama yıpranmış diskler sırt ağrısı yapar mı?

Omurgalarınız arasındaki diskler, yaşınız ilerledikçe yıpranır, sıvı içeriği azalır. Hatta bu nedenle insanlar yaşlandıkça kısalabilirler. Fakat bu haldeki diskler için bir cerrahi müdahale gerekli değildir. Bu durum, her zaman olmasa da bazı kişilerde ağrıya sebep olabilir.

 

Sırt ağrısı için en iyi çözüm yatak istirahati midir?

Aslında sırtınız için en iyi şey hafif egzersizdir. Yürümek, kişiyi oturma pozisyonundan çıkarır ve daha dik bir hizaya getirir. Hatta nazikçe kolay gerdirme hareketleri de sırtınıza yardımcı olabilir. Tabii bu gerdirme hareketleri yetkili fizyoterapistler kontrolünde yapılmalıdır. Uzmanlardan öğrendiğiniz ve sizin durumunuza göre kişiselleştirilmiş güçlendirme ve germe hareketlerini tek başınıza da uygulayabilirsiniz.

 

Kilispostası Sağlık Servisi

Bu haber 1724 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi Gadir-i Hum Bayramını Kutladı
Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi Gadir-i Hum Bayramını Kutladı
Altın Fiyatları (8 Ağustos 2020)
Altın Fiyatları (8 Ağustos 2020)