Sözde değil özde; dindar Atatürk
Reklam

Sözde değil özde; dindar Atatürk

Kocaeli'de gerçekleşen Atatürk Vatandır Sempozyumunda konuşan Prof. Dr. Ömer Eyercioğlu, “Atatürk dinin değil, yanlış din anlayışının karşısındaydı. Atatürk şekilci İslam'a karşıydı ama tertemiz bir Müslüman’dı” dedi.

21 Kasım 2017 - 09:53

Yeni Mesaj Gazetesi tarafından düzenlenen Atatürk Vatandır sempozyumları serisi Kocaeli ile devam etti. İki oturum halinde yapılan sempozyuma vatandaşların ilgisi büyük oldu.

Atatürk Vatandır Sempozyumunun kapanış konuşmasını Gaziantep Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer Eyercioğlu yaptı. Atatürk'ün dinin değil, yanlış din anlayışının karşısında olduğunu ifade eden Prof. Eyercioğlu, “Yanlış bir din anlayışının karşısında bir Atatürk vardır. İslam'ın gerçek mahiyetiyle öğrenilmesinden yana taraf olan bir Atatürk vardır. Mesela Harf Devrimi’yle ilgili bir sürü şey söyleniyor ama şu söylenmiyor; acaba niçin Arapça? Ayeti kerimede Cenab-ı Hak (Yusuf Suresi 2. ayet) 'Biz bu Kuran’ı anlayasınız diye Arapça indirdik' buyuruyor. Yani buradaki kutsallık Kuran’ın anlaşılmasıdır, Arapça değildir. Eğer Arapça’ya kutsallık verirseniz o dönemin Ebu Lehebleri ve Ebu Cehilleri de Arapça konuşuyordu. Çocukluğumuzda sigara kâğıtları vardı üstünde de Arapça yazardı görünce hemen alıp duvarın deliğine saklardık. Bu çocuk anlayışı ona hürmet etmektir. Ama siz bunu böyle yaparak hayatınızı tamamlarsanız Cenab-ı Hakk'ın istediği manada bir kul asla olamazsınız. Çünkü onun içindeki manayı anlamakla, yerine getirmekle yükümlüsünüz. Onun için Gazi Mustafa Kemal harf devrimiyle beraber anlayalım diye Kuran-ı Kerim'i Elmalılı'ya tefsir ettirmiştir. İşte Atatürk böyle bir dindardır. Şekilden ibaret olmayan, işin aslını ortaya koyan bir dindardır. Hani diyor ya Yunus Emre; ‘dervişlik olsaydı sarıkla hırka, biz de alırdık otuza kırka…’ Atatürk'e bu manada karşı çıkıyorsan sen Yunus'a da karşısın, gerçek dindara karşısın demektir. Atatürk şekilci İslam'a karşıydı ama tertemiz bir Müslüman’dı. O dindardı ve İslam'ın en büyük savunucusuydu. Niçin? Çünkü Başta Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav) olmak üzere İslam Haçlıya karşı büyük mücadeleler verdi. Aynı şeyi Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşları yaptı ve o dönemde cennetmekân kabul ettiğimiz Osmanlı ailesi İngilizlerin yanında, Haçlının yanındaydı" dedi. Profesör Eyercioğlu konuşmasını şu şekilde tamamladı: "Tarih bir ilim ise bu kriterlere göre yürüyecek ve bu kriterlere göre yazılmış Atatürk'ü anlatan tek kitap Prof. Dr. Haydar Baş'ın "Hoş Geldin Atatürk" eseridir. Onun için Atatürk'ü anlayan ve anlatan gerçek lider Prof. Dr. Haydar Baş'tır. Onunla beraber olanlar da bilimle, gerçekle beraberdir ve Hakk’la beraberdir."

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 1652 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Enes Yunus ÖZSOY
    1 yıl önce
    Keşke herkes Atatürk\'ün gerçek bir müslüman olduğunu kabullenebilse,kavrayabilse. Bu sıralar sosyal medyada Atatürk e o kadar çok hakaret ediliyor ki ,onlara tek başıma cevap verirken yetişemiyorum...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
GGF Heyeti Kilis’teki Temaslarını Sürdürdü
GGF Heyeti Kilis’teki Temaslarını Sürdürdü
GGF'den Kilis Protokol Üyelerine Ziyaret
GGF'den Kilis Protokol Üyelerine Ziyaret