Stres, Uykusuzluk Diyabet Gelişme Riskinizi Arttırabilir
Reklam

Stres, Uykusuzluk Diyabet Gelişme Riskinizi Arttırabilir

Dünya genelinde 400 milyondan fazla yetişkin diyabet teşhisi almıştır ve diyabet her yıl yaklaşık 5 milyon ölümden sorumludur.

20 Kasım 2017 - 11:19 - Güncelleme: 20 Kasım 2017 - 11:54

Bir yetişkin olarak tip 2 diyabet geliştirilmesi, yalnızca yeme alışkanlığı ile ilgili değildir. Stres dahil çeşitli yaşam tarzı faktörleri hastalığa yakalanma riskini artırır.

Tip 2 diyabette kanında glikoz olarak da bilinen çok fazla şeker var. Diyabetli insanlar yiyecekleri enerjiye dönüştürmek konusunda sorun yaşarlar.

 

İnsülin ve glukoz

Yemekten sonra yemek, vücudunuzdaki tüm hücrelere kanla taşınan glikoza ayrılır. Hücreler insülin hormonu yardımıyla kandaki glikozu emer ve enerji için kullanırlar.

Tip 2 diyabet genellikle insülin direnci ile başlar, vücudunuzdaki hücrelerin insülin kullanmadığı fazla kiloya bağlı bir durumdur. Sonuç olarak, vücudunuzun glikoz hücrelere girmesine yardımcı olması için daha fazla insülin gerekir.

 

Stresin etkisi

Stres, vücudunuzu adeta savaşma, mücadele moduna  sokar. Adrenalin ve kortizol gibi stres hormonlarının düzeyleri  yükselir. Sonuç olarak,  kan şekeri seviyeleri etkilenebilir.

Önceden diyabetiniz varsa, kan şekeri seviyelerindeki bu artış etkili bir şekilde indirilemez, çünkü insüline direnciniz vardır. Ayrıca, kortizoldeki artış daha fazla yemek yeme isteği oluşturabilir. Stresli insanlar kilo almaya daha yatkındır. Uzun süre stres yaşayan bir kişinin tip 2 diyabet gelişme riski artabilir.

 

Uykusuzuk da önemlidir

Günde 6 saatten az uyuyan kişilerde, 8 saat uyuyanlara göre, diyabet gelişme riski 5 kat artmıştır.

 

Sağlıklı yaşam tarzı seçimleri

Yaşam tarzı alışkanlıkları ve kişisel risk faktörleri tip 2 diyabet geliştirme olasılığını etkiler. Toz şekeri, şekerli tatlıları ve içecekleri azaltmanın ve diyetinize bunların yerine protein, kepekli tahıl, lif ve sebzeler eklemenin artık tip 2 diyabet riskini azalttığı bilinmektedir.

Diyet, egzersizin de şeker hastalığını önlemede önemli bir rolü olabilir. Çok fazla egzersiz yapmasanız bile, özellikle yemeklerden sonra kalkmaya ve yürümeye çalışmak önemlidir. Stres azaltıcı faaliyetler ve sporlar da fayda sağlayacaktır.

Bu haber 1654 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tuğlu Hamamı Gençlik Merkezi Oluyor
Tuğlu Hamamı Gençlik Merkezi Oluyor
Kilis'te Üniversiteli Öğrencilerden Örnek Etkinlikler
Kilis'te Üniversiteli Öğrencilerden Örnek Etkinlikler