Suriye’deki İç Çatışmalar ile 15 Temmuz İlişkisi

Suriye'deki İç Çatışmalar ile 15 Temmuz İlişkisi

Kilis 7 Aralık Üniversitesinde, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anma etkinlikleri çerçevesinde valilik, belediye, üniversite ve TÜGVA organizasyonunda bir konferans gerçekleştirildi.

19 Temmuz 2019 - 11:01 - Güncelleme: 20 Temmuz 2019 - 10:20

Gazeteci-Yazar Merve Şebnem Oruç’un konuşmacısı olduğu “Suriye’deki İç Çatışmalar ile 15 Temmuz İlişkisi” başlıklı konferansa, Vali Recep Soytürk, Belediye Başkan Vekili Mustafa Tohumcu, Rektör Vekili Prof. Dr. M. Ruhat Yaşar, il protokolü, sivil toplum kuruluşları ve akademisyenler izleyici olarak katıldı.

Üniversite Rektörlük Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen program, saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Gazeteci-Yazar Merve Şebnem Oruç konuşmasına, ilk olarak Suriyelilere kapılarını açan Kilis şehrinin bu tür organizasyonlarda ortak hareket etmesinin örnek bir hareket olduğunu ve böyle bir programa davet edilmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladı.

Suriye meselesinin iç ve dış bağlantıları sebebiyle bizim uluslararası konularımızdan biri olduğunu belirten Oruç, bunu FETÖ meselesi ve batı ile ilişkilerimizin bozulması konularıyla da dolaylı olarak ilişkilendirdi. Özellikle ABD’nin FETÖ bağlantılı kişileri Türkiye’ye iade etmemesi, PKK’ya silah desteği sağlaması gibi nedenlerle ikili ilişkilerin olumsuzlaştığını, Türkiye’nin Suriye’de başlayan ve devam eden olaylara tam müdahale edecekken kendi içerisinde gelişen meselelerle uğraşmasının tesadüf olmadığını dile getirdi.

Konuşmacı, 15 Temmuz darbe girişiminin bir gecede gerçekleşmediğini; bunun, uzun yıllar devletin içinde oluşan illegal bir oluşumun meydana çıkma günü olduğunu; ancak halkın tek vücut halinde devletin tüm organlarıyla birlikte hareket ederek böylesi bir darbe girişimini bertaraf ettiğini ifade etti.

Konferansın ardından Merve Şebnem Oruç’a Vali Recep Soytürk çiçek takdiminde, Rektör Vekili Prof. Dr. M. Ruhat Yaşar da 7 Aralık Üniversitesi adına plaket takdiminde bulundu.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 1093 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Altın Fiyatları (13 Ağustos 2020)
Altın Fiyatları (13 Ağustos 2020)
Besiciler Şehir Dışına Çıkarıldı
Besiciler Şehir Dışına Çıkarıldı