TGK Genel Başkan Yardımcısı Özdemir Basınla Buluştu
Reklam

TGK Genel Başkan Yardımcısı Özdemir Basınla Buluştu

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sefa Özdemir ile Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu Başkanı ve Mardin Gazeteciler Cemiyeti Mehmet Çelik Kilis’te görev yapan basın mensupları ile bir araya geldi.

05 Aralık 2017 - 10:14 - Güncelleme: 05 Aralık 2017 - 12:05

Kahvaltılı toplantıda Kilis’te görev yapan yerel ve ulusal basın temsilcileri katıldı. Toplantıda yerel basının yaşadığı sorunlar ve çözüm önerileri masaya yatırıldı.

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Sefa Özdemir yaptığı konuşmada, “Bugün burada meslektaşlarımız ile bir araya gelerek sorunları konuşma fırsatı yakaladık. Anadolu basını yani yerel basın son zamanlarda ciddi sıkıntılar yaşıyor. Özellikle 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Anadolu’daki birçok gazetemiz maalesef kapanmak zorunda kalmıştır. Zaten sıkıntılı durumda olan resmi ilanlar 15 ve sonrasında gelen OHAL ile birlikte daha sıkıntılı bir sürece girmiştir. Bundan en çok doğu ve güneydoğu bölgesinde yayın yapan gazeteler etkilendi. Çünkü Anadolu’da FETO var ile Doğu’da terör olayları ile birlikte bölgede yayın yapan gazeteleri sıkıntıya sokmuştur. Biz gazeteciler konfederasyonu olarak geçtiğimiz 4 ya içerisinde hem doğu hem de Güneydoğu’daki ilerimizin hemen hemen tamamını ziyaret ettik. Biz sorunları valililerimize ilettik gereken çözümlerin bulunacağını umuyoruz,” dedi.

Özdemir, “İnternet sitelerini ilan pastasından pay almak istemeleri konusunda da zaten zor giden bir gazete şimdi düşünün internet siteleri de pay aldıklarında bu pay daha da düşecektir. Bu nedenle var olan kaynağı paylaştırmak yerine, yeni kaynaklar oluşturulmalıdır” diye konuştu.

Özdemir, özellikle yerel basına gereken değerin tüm kurumlar tarafından verilmesi gerektiğini ifade ederek, “Gazetelerin ayakta durması için neler yapılabilinir kurumların bu konuda üzerine düşenleri yapmaları gerekir” diye ekledi.

Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu Başkanı ve Mardin Gazeteciler Cemiyeti Mehmet Çelik ise, “Bugün Kilis’teki basın mensupları ile buluştuk. Bizler bölgeleri ziyaret ediyor sorunları konuşuyor ve daha sonra bunu konfederasyona sunuyoruz. Bölgedeki sorunları biliyoruz örneğin bugün Şırnak’ta hala yerle gazeteler çıkmıyor. Matbaalar yıkılmış durumda. Biz bunları yerinde tespit edip sorunlara çözüm noktasında neler yapabiliriz konusunda meslektaşlarımız ile bir araya geliyoruz” diye konuştu.

Haber-Fotoğraf: İbrahim Özcan

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 715 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Elbeyli’de Çocuklara Önemli Eğitim
Elbeyli’de Çocuklara Önemli Eğitim
Akkurt, Okul Müdürleri ile Toplandı
Akkurt, Okul Müdürleri ile Toplandı