Türkiye’de Para Yok Ki "Milli" Olsun
Reklam

Türkiye'de Para Yok Ki "Milli" Olsun

Milli Para ve Milli Paralarla Ticaret projelerinin Milli Ekonomi Modeli'nin sahibi Prof. Dr. Haydar Baş'a ait projeler olduğunu dünya kabul edip ilan ederken, ülkemizin siyasilerinin kalkıp hala bu projeleri kendilerine mal etmeye çalışmaları gerçekten de çok garip… Kendilerini gülünç duruma düşürüyorlar.

13 Temmuz 2019 - 11:49 - Güncelleme: 15 Temmuz 2019 - 11:37

9'uncu ve 10'uncu Uluslar arası Milli Ekonomi Modeli Kongrelerine katılan ve konuşma yapan BRICS devletleri İş Geliştirme Başkan Vekili Prof. Dr. Vladimir Gorbanovski, "Milli Paralarla Ticaret'i kimden öğrendiklerini bakın nasıl ifade ediyor:

 

"BRICS ülkeleri olarak bizim şansımız, 2005 yılında Milli Ekonomi Modeli ile tanışmış olmamızdır. İlk defa 2005 yılında Milli Ekonomi Modeli Kongresi'nde Prof. Dr. Haydar Baş parayı, emek ve üretimin karşılığı olarak tanımlıyordu. Ayrıca dünya ilk defa Haydar Baş'ın Milli Paralarla Ticaret yapma fikriyle tanıştı. Bu çok önemliydi zira Milli Paralar devreye girdiğinde ABD'nin kağıttan imparatorluğu yıkılacaktı."

 

2008 yılından beri Milli Paralarla Ticaret yapan Rusya'nın bilim adamı, BRICS temsilcisi Prof. Dr. Gorbanovski diyor ki, "Milli Para"nın sahibi Prof. Dr. Haydar Baş'tır, biz O'ndan öğrendik"; bizim siyasiler yıllar sonra çıkıp diyorlar ki, "bu proje bize aittir." Gorbanovski 10'uncu kongredeki tebliğinde de şunları söylüyor: "Bugün dünyada popüler olan ve dünya nüfusunun yüzde 50'sinin yakinen bildiği 'Milli Para', 2005 yılında Prof. Dr. Haydar Baş tarafından ortaya koyulmuştur. İktisat literatürüne kazandırılmış ve kapitalizmin ezberini bozmuştur. BRIC olarak bilinen birlik, 2009 yılında kuruldu. 2011 yılında G. Afrika'yı da yanına alarak BRICS 'e dönüştü. Birlik dünyaya mesajını "Milli Paralarla Ticaret yapalım" cümlesiyle vermektedir. Biliyorum ki Türk halkı da 'Milli Para'dan haberdardır. Zira Milli Para'nın mucidi Haydar Baş'tır. Bizim arzumuz Türkiye'nin Milli Paralarla Ticaret yapacağı BRICS birliğinde yerini almasıdır. Bu Türkiye için zor olmayacaktır çünkü Milli Para'nın mucidi Haydar Baş sizden. Onun için neden BRICS-T olmasın diyor, saygılar sunuyorum."

 

Elin Rus'unun gösterdiği medeni duruşu, maalesef bizim siyasilerimiz göstermiyor.

 

Üstelik bu Rus bilim adamları Prof. Dr. Baş'a "Size Hocam demek istiyoruz, sizin talebeniz olmak istiyoruz" diye de ekliyorlar. Her zaman altını çizerek ifade ediyorum, Prof. Dr. Haydar Baş öyle bir profesör ki, tez öğrencileri de dünya çapında profesör… Sadece Rus profesörler mi, elbette ki hayır, Milli Ekonomi Modeli kongrelerine katılan İngiliz, Fransız, Alman, Hollandalı, Avusturyalı, İtalyan, Macar, Azeri, ABD'li ve daha birçok ülkenin profesörlerinin hepsi Sayın Baş'a, "ülkemizde sizin temsilciniz olmak istiyorum" diyorlar.

 

Milli Para, Milli Paralarla Ticaret, Prof. Dr. Baş'ın Milli Ekonomi Modeli'nin 2005 yılında basılan ilk baskısının 277'inci sayfasında vardır. Dikkatinizi çekerim, dünyada Milli Paralarla Ticaret'in gündeme gelmeye başladığı tarih 2008'dir.

 

2008 yılında Milli Paralarla Ticaret'in dünya gündemine nasıl geldiğini de Prof. Dr. Baş, Putin'in ekonomi danışmanı Prof. Dr. Victor Minin'le Gaziantep'te yaşadığı görüşmeyi her fırsatta anlatarak özetlemektedir. Rusya bu görüşmeden bir hafta sonra Milli Paralarla Ticaret yapılacağını açıklamıştı.

 

Milli Paralarla Ticaret'in mucidi de Prof. Dr. Baş'tır, dünyada uygulanmasının startını veren de… O, Minin'e bunun izahını yapmasaydı, Rusya hiç bu adımı atabilecek miydi?

 

Rusya bu adımı atmasaydı, Çin bunu uygulayabilecek miydi? Elbette ki hayır…

 

Diğer bir husus; Milli Para ve Milli Paralarla Ticaret ifadelerinin içerikleriyle beraber resmi patent sahibi de, Türk Patent Enstitüsü kayıtlarına göre, Prof. Dr. Haydar Baş'tır.

 

O'ndan izinsiz bu ifadeler kimse tarafından kullanılamaz. Bu ifadeleri kendilerine mal edip, siyasetlerine malzeme yapmak isteyenlere ayrıca bir hatırlatma yapmak isterim.

 

Yazımızın başlığında da ifade ettiğimiz gibi Türkiye'de para yok ki, "milli" olsun.

 

Resmi rakamlara göre Türkiye'nin 2018 yılı Gayri Safi Milli Hâsılası (GSMH) 3 trilyon 700 milyar TL…

 

Yani geçtiğimiz yıl Türk milleti olarak ortaya koyduğumuz emek ve üretim bu kadar… Peki, bu emek ve üretimi satın alacak olan piyasada dolanan paramız ne kadar? 18 Haziran 2019 itibarıyla 140 milyar TL civarında…

 

Bu emek ve üretimin sağlıklı bir şekilde tüketilmesi için ülke içinde dolaşması gereken minimum para iktisat kurallarına göre GSMH'nın yüzde 35'i kadar olması gerekmektedir.

 

Yani piyasada dolanması gereken para minimum 1 trilyon 300 milyar TL olmalı. Peki, ne kadar dolanıyor? 140 milyar TL… Piyasada para yok, siyasilerimiz "Milli Para"dan bahsedip, sahiplenip, caka satıyorlar.

 

Gerçekten de çok gülünç duruma düşüyorlar.

 

Bu dolanan 140 milyar da, Prof. Dr. Haydar Baş'ın altını çizdiği gibi, dışarıdan faizle aldığımız dolar borcun karşılığı, yani doların tercümesi… Hatırlarsanız, Sayın Baş, yaptığı konuşmalarda cebindeki üzerinde TL yazan parayı çıkartıp göstererek, "paramızın üzerinde TL yazsa da bu Milli Para değildir, çünkü doların karşılığı basılıyor" diyor ve ekliyordu:

 

"Ülkemizde 1 kuruş Milli Para yok."

 

Milli Para Sayın Baş'ın tarifiyle, emek ve üretim karşılığı ya da sahip olunan kaynaklar karşılığı basılan paradır.

 

Türkiye'de böyle bir para asla basılmamaktadır.

 

Eğer gerçekten Milli Para'mız olsaydı, ABD Başkanı'nın bir tweetiyle dolar 7,22 TL'ye fırlayıp, TL'mizin bir anda yere çakılır mıydı? Değerimizi bizim belirleyemediğimiz para nasıl Milli Para olabilir?

 

Gerçekten Milli Para'mız olsaydı, Türkiye hiç dünyadaki en kırılgan 5 ülkenin de en kırılganı olur muydu?

 

Milli Para'nın olduğu bir ekonomi en güçlü ekonomidir, asla kırılgan olmaz, dış etkenlerden zerre kadar etkilenmez.

 

Bakın, ABD'nin yaptırımları, Milli Ekonomi Modeli'ni tümüyle uygulayan Rusya ve Çin'e hiç zarar verebiliyor mu?

 

Milli Para'nın olduğu bir ülke borç batağında olmaz, şirketleri, bireyleri borçların içinde debelenip durmaz.

 

Daha birçok örnekle izah edebiliriz. Tenekeyi, altın demekle altın yapamazsınız, sadece kendi kendinizi kandırırsınız.

 

Bugün dünya; Prof. Dr. Haydar Baş'ı, Milli Ekonomi Modeli'yle tanıyor, 27 Şubat 2013 tarihinde Duma'da yaptığı 6 saatlik tarihi konuşmayla tanıyor, eşsiz modelinin dünyadaki dengeleri değiştirmesiyle tanıyor. Ve tüm dünya ülkeleri, doğusuyla batısıyla gayet iyi biliyor ki, Milli Para, Milli Paralarla Ticaret Milli Ekonomi Modeli'ne ve Prof. Dr. Haydar Baş'a aittir.

Murat Çabas

Yeni Mesaj Gazetesi

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 1654 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kilis’te 7 Aralık Coşkuyla Kutlandı
Kilis’te 7 Aralık Coşkuyla Kutlandı
Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi'nin 7 Aralık Mesajı
Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi'nin 7 Aralık Mesajı