Cennet Cennet Dedikleri
Ahmet Benlioğlu

Ahmet Benlioğlu

Cennet Cennet Dedikleri

24 Mart 2015 - 08:54

Her zaman cennet tasvirleri uzun uzun anlatılmış. Hep bu dünya ile uhrevi dünya arasındaki benzer nefse hoş gelen nimetlerden bahsedilmiştir. İşte nasıl olduğunu bilirsiniz yine de kısaca bahsetmek gerekirse içtikçe kanılmayan baldan tatlı sular, sarhoş etmeyen meyler, huri kızları, gılmanlar[1] daha neler neler…  Ve adını dahi bilmediğimiz tatmadığımız daha birçok nimet ve rahatlık, tembellik. Vs.

Peki, bu Yunus’a ne olmuş da bu denli, rahatlık nimet varken yok “bana seni gerek seni” demiş, yunus deli olmadığına göre bildiği bir şeyler elbette vardı.

 O malum şiiri, hatta bestelenmiş hali olan ilahiyi hemen hepimiz biliriz.

Cennet cennet dedikleri birkaç köşk ile huri

İsteyene ver sen onu bana seni gerek seni.    İla ahir…

Yunus’a gerek olan sen nedir. Hiç düşündünüz mü kıymetli dostlarım. O nasıl bir sen ki her nevi sevgiden zevkten, akla hayale gelmez nimetlerden daha da zevkli bir sen oluyor. Bu şiirdeki sen kastinin Rabbül Âlemin olan Hz. Allah olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki, Allah ismi veya Allah nasıl bir duygu veya nedir ki bütün nimetlerden daha üstün gelebiliyor. Bunun tam karşılığını vermek hatta çeyrek anlamda ifade etmek dahi bugünkü içinde bulunduğumuz his ve hakikat dünyasında mümkün değil. Lakin ben bu konuyu azıcık naçizane araştırdım.

Yunus’un onu bu his ve gönül dünyasına bu zevki maneviye nasıl ulaştığını şu hadisi şerifte buldum. Resulü Ekrem Âlemlere Rahmet Hz. Muhammed sevgili peygamberimiz buyuruyor ki:

Eğer Allah-u Teâlâ Zül Celali Vel İkram olan rabbimiz, cennet ehlinden bir an için kendi cemalini gizlese, cennet ehli tıpkı cehennem ehlinin cehennemden çıkmak istemesi gibi cennetten çıkmak isterler. Demek ki cennette yemek ve içmekten çok daha üstün gelen zevkler vardır. Demek ki cennetteki en büyük zevk Rabbül Âleminin cemalini seyretmek, yani âşık ile maşukun kavuşması ve âşıkın maşukunu doyasıya seyretmesi.

Bu sebeple olsa gerek Mevlana ölüm anına şeb-i aruz (düğün gecesi) diyor. Rabbim bir nebze dahi olsa bu şuuru kazanan ve bütün bildik zevklerden sıyrılıp dünyada ve ahrette Rabbine âşık ondan, Rabbinden razı olan ve kendisinden razı olunan kullarından eylesin. Vesselam

                                                                                                         Ahmet BENLİOĞLU

 

 

 [1] Cennetlik kadınlara verilecek erkek hizmetkâr

Bu yazı 2028 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar