GARİP KUMRUCUK
Ahmet Benlioğlu

Ahmet Benlioğlu

GARİP KUMRUCUK

20 Haziran 2019 - 11:50

Bugünlerde gerek konuşmalarımızda gerekse tavır ve tutumlarımızda sokakta, işyerinde, TV ekranlarında kısacası hemen her yerde birbirimize karşı kaba ve kırıcı bir dil kullanmayı alışkanlık haline getirir olduk.

Hataları sevgi ile örtmeği “ biz kimiz ki yüce yaratıcı türlü günahlarımıza rağmen bize küsmüyor” diye düşünmeden yargılayan, küsen, hatta ipe çeken bir toplum haline geldik.

Bazen karşımızdaki sustukça daha çok gider olduk üzerine, daha çok can yakar olduk. İlahi adaleti, her delinin bir veli yanı olduğunu, her sessizin hakkını alacak bir sahibinin olduğunu unuttuk.

Bu bağlamda. Bir gün güzel insan Pir Abdülkadir GEYLANİ ki, benim de pirimdir. Abdest alırken ondaki manevi güzelliği gören garip bir kumru,  ona olan sevgisinden dolayı Pir’in omzuna konar. Büyük insan ona merhametle döner ve sevgi ile bakar. Ne var ki kumru oracıkta can verir.

Dostları sorarlar: Efendim bu işin hikmeti nedir? Koca Pir gözleri dolu bir halde; bu hayvancık bize olan sevgisinden dolayı geldi omzuma kondu fakat beni abdest alırken rahatsız ettiğinin farkına varmadı ve bu hareketi Allah’ın gücüne gitti yani  “gayretullaha”  dokundu, kumrucuk canından oldu.

Bu bir misaldir dostlar lakin bazen istemeden en çok acıyı sevdiklerimize çektiriyoruz. Varın bu misalden hareketle bir an düşünelim kırdığımız sessizlerin ve gariplerin üzerimize aldığımız vebalini.

 

Bu yazı 2739 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar