HER HASTALIĞA ASPİRİN “İslam”
Ahmet Benlioğlu

Ahmet Benlioğlu

HER HASTALIĞA ASPİRİN “İslam”

19 Nisan 2016 - 12:27

Gündüz pek çoğumuzun olduğu gibi ben de işim gereği pek fazla televizyonla ilgilenemiyorum, Akşamları yemekten sonra korkarak ve göz ucuyla memleketin ahvali nedir diye haberleri izliyorum.

Gün geçmiyor ki hiçbir haberde cinayet, hırsızlık, trafik kazası, gasp, dolandırıcılık haberi olmasın.

Suç oranlarındaki ciddi artış nedeni olarak işlene suçlara verilen cezaların caydırıcılığının az olması gösteriliyor. Bu bir yerde haklı olabilir nitekim duyuyor ve üzülerek şahit oluyoruz ki çoğu vakada hırsız ev sahibinden önce evine gidiyor. Bence de bazı suçların cezalarının ciddi anlamda arttırılması gerek, peki cezaların arttırılması işlenen suçların oranını büyük ölçüde düşürür mü, el cevap: düşürebilir; ama tamamen keser mi, sonunu getirir mi? Bence hayır!

O zaman yapılması gereken öncelikli işimiz toplumdaki suç oranlarını düşürmek için cezaları arttırmak değil. En kesin çözüm herkesin başına bir polis dikmek hem de her an onunla dolaşan, onunla oturup, onunla yatıp kalkan bir polis. İyi de bu nasıl olacak diye sorular sorduğunuzu duyar gibiyim. Bu işin oluru şu; bu tabiri belirtmek gerekirse Sayın Haydar BAŞ hocam yapmıştı. Biz insanımızı öncelikle kendi adına kazanır, onu ekmel dinimiz İslam’ın emir ve yasakları ölçüsünde eğitir, yetiştirirsek bu insan alkol alıp araç kullanmaz, bu insan her kızgınlık anında silaha sarılıp cinayet işlemez, hakkı olmayana el uzatmaz… Vs.

Esas mesele diyor Haydar Hocam insanımız ahrete inanmıyor daha doğrusu ahrette yeniden dirilme ve dünyada yaptığı her işten hesaba çekileceğine, yaptığı zerre iyilik ve zerre kötülüğün hesabını vereceği şuurunu yitirdi. O zaman yapmamız gereken öncelikle kendi nefisimize iyiliği emredip gerekirse cebren yaptıracağız ve mutlaka kötülüğü yasaklayıp en yakınlarımızdan başlayarak bu düsturu herkese öğütleyip anlatacağız. Bu konu da en büyük görev ve sorumluk eğitim sistemine ve eğitimcilere düşmekte. Bize göre eğer toplumumuz bir suç topluma dönüşüyorsa bu biraz da hepimizin, bütün anne babaların, bütün öğretmenlerin ve en altından en üstüne bütün idarecilerindir suçudur. Nitekim bu suçları işleyen insanlar ithal etmiyoruz. Kendi vatan evlatlarımız, kendi öğrencilerimiz ve bizim vatandaşlarımız.

Bu yazı 1955 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar