Ya Aşk Nedir?
Ahmet Benlioğlu

Ahmet Benlioğlu

Ya Aşk Nedir?

10 Kasım 2015 - 11:29

Bugünlerde aşk sözcüğü derin anlamından çıktı resmen ayağa düştü. İlk aşkım, ortaokul, lise, üniversite aşkım derken, yaz aşkına ve en sonunda geldik [email protected] aşkına.

Hz. Pir, büyük Allah dostu, peygamber neslinden, Abdulkadir GEYLANİ bir sohbetlerinde aşktan bahseder o büyük veli en sonunda derki “aşk ikinin birliğidir, aşk, aşığın maşukunda yok olmasıdır.”Talebelerinden birkaçı efendim; her şey güzel hoşta ikinin birliği nedir? Bize bu hali bir tabirle anlatır mısınız derler.

Büyük mutasavvıf onlara cevaben “siz varın Basra’ya gidin,  orada kardeşimiz Ahmet Rufai var, ona bizden selam söyleyin ve bu sualinizi ona sorun.” Der. Talebeleri denileni emir telakki edip, Basra’ya giderler. Ahmet Rufai hazretlerini dergâhta sohbet ederken bulurlar, sonra ona efendim size Bağdat’tan Hz. Abdulkadir Geylani’nin selamı var. Bize aşkı anlatmanızı istediler. Derler. Onlar ne olduğunu anlamadan Ahmet R.  Ağlamaya başlar kendinden geçer ayağa kalkar Allah ismi celali ile dönmeye başlar, gelenler gözlerine inanamazlar, bakarlar ki Ahmet Rufai Hazretleri gitmiş yerinde Hz. Abdulkadir Geylani dönüyor.

Yazımızın başında ifade ettiğimiz aşk ikinin tekliği ibaresini biraz daha açmak istiyorum. Esasen aşk ikinin birliği değil bütün sevgilerin muhabbetin, sempatinin, , ilginin ve bu tür ifadelere karşılık gelen her kelimenin veya her duygunun tek bir şeye, tek olana yönelmesidir. Yani aşk sonsuz olan, sonsuz olanı; sınırsız ve hadsiz ve engelsiz, uğruna yok olacak kadar sevmektir. Yani cenneti, sözüm ona hurileri, köşkleri… Elinin tersi ile bir kenara itip -bana seni gerek seni… diye bilmektir.

Aşk cellâdını affetmektir. Aşk, kuruyan dudaklarını ıslatacak kadar tükürüğü kalmadığı halde isyan etmemek, evlatları bir bir gözü önünde can verirken Hu diyebilmek; Aşk, can vereceğini bile bile kılıçların, mızrakların önüne atlamak param parça olmaktır. Aşk kan ile abdest almaktır. Velhasıl kelam aşk zordur. Çünkü aşk sadakat ister, son nefese kadar emek ister.

Bugünkü aşklara bir reddiye hükmünde olan Yusuf ile Züleyha Mesnevisinde geçen şu kıssayı anlatıp konuyu kapatacağım.

Hz. Züleyha, hazret diyorum çünkü Hz. Yusuf’a olan büyük sevdası onu gerçek sevgiye ulaştırıp Hak Aşığı eylemiştir. Bir gün Hz. Züleyha Yusuf ne güzel gözlerin, Ne güzel ellerin, ne güzel yüzün… Var diye sayar durur o her ifadesinin sonunda Hz. Yusuf’tan ya Züleyha toprak olmayacak mı sorusunu alır. Evet, toprak olacak Mevla haricinde her şey toprak olacak, yok olacak, Hz. Yusuf Hz. Züleyha’ya ey Züleyha toprak olacak bir şey bu kadar sevilmez kafana akıl koy demek istiyor. Başta ben şahsım ve siz kıymetli okuyucularım inşallah son nefes gelmeden önce gerçek aşkı iliklerimize kadar tadıp öylece Hakk’a yürüyelim.

 

Ahmet BENLİOĞLU

Bu yazı 2056 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar