YENİ NESİL YENİ İSİMLER
Ahmet Benlioğlu

Ahmet Benlioğlu

YENİ NESİL YENİ İSİMLER

27 Haziran 2017 - 21:33

Yazımıza öncelik olarak birkaç hadisi şerifi size hatırlatarak başlamak istiyorum. Hz Muhammed rahmet peygamberi çocuklarımıza isim vermemiz konusunda bize şu kutlu sözleri ile rehberlik ediyor.

*Bir evladın babası üzerinde şu hakları vardır.  Doğduğu zaman ona güzel bir isim vermek, dinini öğretmek ve vakti gelince evlendirmek.

*Çocuklarınıza benim isimlerinden verin, zira Allah benim isimlerimden birini taşıyan kuluna azap etmekten hayâ eder.  

*Üç erkek evladı olup ta birine adımı vermeyen cahillik etmiş olur.

  Gerek kız gerekse erkek çocuklarımıza isim verirken daha ziyade yukarıda saydığımız hadisi şerifler ışığında isimler vermek gerektiği anlaşılıyor. Şunu belirtelim ki niyetimiz bu yazımız ile hiçbir insanımızı rencide etmek değil, lakin bugünlerde etrafımıza baktığımızda birçok çocuğumuzun isimlerinin İslami izler taşımadığını hatta üzülerek şahit oluyoruz ki yabancı kökenli isimler taşıdığını görüyor, duyuyor ve biliyoruz. Her alanda olduğu gibi evlatlarımıza isim verme konusunda da bir batı hayranlığı ne yazık ki devam ediyor ve bu gün geçtikçe daha da yaygın hale gelmeğe başlıyor. 

  Bir kısım dostlarımızla bu konu hakkında konuşurken bir anda kendimizi İslami ve Türki isimler karşılaştırması içinde bulduk. Biz Türkçeye Türk isimlerine karşı değiliz, bilakis çocuklarımıza anlamı derinliği olan öz Türkçe isimlerin dini isimler ile yani Kurani isimler ile beraber verilmesi taraftarıyız. Türkler İslamiyeti kabul ettikten sonra zaten bu işi diğer birçok sahada olduğu gibi çok güzel sentezlemiş ve uygulamışlardır.  Bunun örnekleri gayet fazla var. Bu kısa açıklamadan sonra konumuza dönecek olursak. Biz küçükken henüz sokak kültürünün yok olmadığı bütün mahalle ve sokakların ev gibi olduğu ve her büyüğün amca, teyze, dede ve nine kabul edildiği günlerde; sokaktaki bulduğumuz ve kısa bir süreliğine sahiplendiğimiz yavru köpeğimize daha ilk andaToni,Coni,Co,Tom… vs. isimler verirdik. Bugün çocuklarımıza belki direkt olarak bu isimleri vermiyoruz ama inanın özellikle kız çocuklarımıza verdiğimiz isimler konusunda son on beş yılda en az on beş defa sınıfta kaldık.Televizyon kanallarındaki çokça duyulan popüler isimleri hangi mantıkla olduğunu anlamakta zorlanıyorum ama korkmadan çocuklarımıza verebiliyoruz.

   Bence her şeyin olduğu gibi isimlerinde taşıdığı bir enerji var. Yani evlatlarımıza verdiğimiz isimler onun hayatında bizim kendi egomuzu tatminden daha fazla yer tutacaktır. Bu konu da gerçekten mantıklı ve kayda değer birçok çalışma ve yazı da var isteyen araştırıp bulabilir. Korkumuz ve kaygımız o ki bir nesil sonra yani bugün adını verirken dikkat etmediğimiz yenilik ve değişime batılılaşma sevdamıza,kurban edip yanlış ve anlamsız isimler verdiğimiz yavrularımız bizden daha cesur olup kırpılmış, biraz Türkçeye benzetilmiş, biraz da süslenmiş isimler yerine kelimenin orijinal halini kendi evlatlarına verebilecekler. 

 

Bu yazı 2684 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar