YÜCELMEK İSTERSEN TEVAZU MERDİVENİNE TIRMAN
Ahmet Benlioğlu

Ahmet Benlioğlu

YÜCELMEK İSTERSEN TEVAZU MERDİVENİNE TIRMAN

11 Kasım 2017 - 20:28

Etrafa baktığımızda her yerde âlimler hatta mürşitler dolu olduğunu görüyoruz ki, bu da ahir zaman alametlerinden olsa gerek.

Birçok erdemde de olduğu gibi tevazuda sadece birilerine gerek ama bize asla gerek değil, çünkü biz dünyanın en alçak gönüllü insanıyız. Eline azıcık makam ve fırsat geçen, bakıyorsun ki bir anda kendini yenilmez bir komutan gibi görüp, esasen onun için bir sınav hükmünde olan o mevki ile eşini, dostunu, arkadaşını ezmeğe koyuluyor. Kuran-ı Kerim’de birçok ayeti kerimede “Allah büyüklük taslayanları sevmez.”  Buyurularken acaba neden birileri birilerini ezmekten zevk alıyor bilinmez. İşin tuhaf yanı bu tiplerin çoğu kendilerini dinle, yani İslam ile özdeşleşmiş olarak tanımlıyorlar ve sorsan kendinden takvası da yoktur maazallah.

Allah herkesi kalbine göre ıslah etsin deyip Şeyh Sadi’nin anlattığı bu bağlamdaki kıssasına geçelim.

Bir zamanlar, iyi bir memleketten, akıllı bir genç, deniz yoluyla uzak bir ülkenin iskelesine geldi. Oradakiler bu genci, akılı, faziletli ve irfan sahibi olarak gördüler. Eşyalarını da alıp onu bir dergâha götürdüler ve misafir ettiler. Genç bir süre orada kaldı. Misafirlik süresi bitmiş olan genç artık oranın ahalisi gibi olmuştu. Bir gün dergâhın şeyhi genci yanına çağırır ve ona “evladım mescidin sağında solunda çer-çöp birikmiştir. Sana zahmet bunları temizler misin?” Der. Genç doğruca mescide gider fakat bu olaydan sonra bir daha görünmez. Şeyh dâhil kimse bu olayın nedenini idrak edemez. Uzunca bir zaman sonra dergâhta görevli biri genci başka bir yerde görür ve onun yanına gidip “senin bu yaptığın çok ayıp bir iştir. Sen ne kibirli bir insanmışsın, bilmez misin? İnsanlar hizmet ederek yükselirler neden böyle bir şey yaptın” der. Genç,  ağlayarak “ey dost şeyh efendi bana emir buyurunca doğru mescide koştum ama baktım ki mescit tertemiz ve anladım ki bu ortamdaki en pis şey benim. Bu sebeple hemen orayı terk ettim…”

Şeyh Sadi diyor ki: Yükseklik istersen, tevazu ihtiyar et. Çünkü yücelik damına çıkmak için, tevazudan başka merdiven yoktur. Vesselam

Bu yazı 2284 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar