AÇILDIKÇA
KAYBEDİYORUZ
Reklam
Alaaddin Özkar

Alaaddin Özkar

AÇILDIKÇA
KAYBEDİYORUZ

00 0000 - 00:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:43

Cumhuriyet kuruldu kurulalı dış politikada AKP iktidarı döneminde olduğu kadar bir hareket yaşanmamıştır başbakanın çözümsüzlük çözüm değildir sloganı ile başlayan süreç Türkiye kırmızı çizgılerınide bir bir yok etmiştir

 

Bir zamanlar kuzey ırakta kırmızıçizgilerimiz vardı bizi bir koyup üç alacaksınız diye kandıranlar verdiğimiz tavizler sonucu karşımıza aşiret reislerinin başkanlıgında kurulan bir karton Kürdistan devletini koydular                                                                                                                                                           

 

Irakta kaybolan kırmızıçizgiler güneydoğu bölgesinde başımızı ağrıtıyor ağrıtmıyada devam edecektir

 

Millet iş derdinde aş derdinde başbakan ise önce Kürt açılımı sonra demokrasi

Açılımı derken asıl açılım ortaya çıkıyor ve ermeni açılımı açılıyor

 

ABD Devlet başkanı barak obama türkiyeyi ziyaretleri sırasında mecliste yaptığı konuşmasında Ermeniler ile bir an önce anlamamızı ve sınır kapımızı açmamızı istiyor dış politikada Amerika anın dümen suyuna giren Türkiye Ermenistan ile bir ön protokol imzalanıyor

 

Protokolün içeriğine bakacak olursak;Türkiye, sınır kapılarını koşulsuz açacak.

Protokol şayet Meclis’ten geçerse sınır kapıları 2 ay sonra şartsız açılacak.
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş bey, tabii olarak soruyor; bu sınırları neden kapatmıştık, şimdi neden açıyoruz!?
Kapatma gerekçemiz ortadan kalktı mı ki, şimdi  durup dururken anlaşma imzalayıp, kapıları sonuna kadar açıyoruz?!

İran ve Gürcistan’la da sınırı olan Ermenistan, en garantili ve istikrarlı ticaret kapısı olarak gördüğü Türk sınırından “ön koşulsuz” yararlanacak.

Yine bu protokol ile Türkiye Ermenistan ile diplomatik ilişki kurmayı taahhüt etti. Ve bunu, herhangi bir ön koşula bağlamıyor.
Türkiye, üyesi olduğu kuruluşlarda Ermenistan’a veto uygulayabiliyordu.
Bu çerçevede Ermenistan’ın bazı üyelikleri, Türkiye tarafından engellenmişti.
Protokolle bu durum ortadan kalkacak. 

Türkiye ile ilişkilerin olmaması Ermenistan’ın, Orta Asya petrollerinin Batı’ya aktarılması güzergâhında da devre dışı kalmasını sağlıyordu.
Bunun en iyi örneği, Bakü–Tiflis–Ceyhan petrol boru hattı.
Şimdi, Ermenistan’ın enerji yollarındaki kilit ülkelerden biri olmasının da önü açıldı.

Protokolde kritik bir madde de iki ülkenin de sözde Ermeni soykırımı konusunda arşivlerini açması. Bu arşivler iki ülkeden isimlerin yer aldığı bir komisyon tarafından incelenecek.
Bu maddeyi önemli kılan komisyonun Ermeni soykırımı vardır sonucuna varması. Türkiye’nin böyle bir karar sonrası ne yapabileceği merak konusu!

Görülüyor ki protokol Maddeleri 3 milyonluk Ermenistan‘ büyük bir zafer kazandırırken ülkemizi Dünya kamuoyu önünde çok küçük düşürmüştür.             
 

Türkiye bu anlaşma ile azerbeycanla olan tarihi baglarıda zayıflatmıştır bilindiği gibi Türkiye başbakan tayip Erdoğan azerbeycanda yaptığı konuşmada sizin topraklarınız bizim topraklarımızdır karabagdan Ermeniler çıkmadan kesinlikle sınırı açmayacağız demişti.

Ermeniler Karabag’dan vaz mı geçtiler, hayır.Ermeniler içinde doğu Anadolucun altı vilayetin inde bulunduğu büyük Ermenistan idealından vazmı geçtiler, hayır.

 

Peki, Ermeniler soykırım iddialarından vazmı geçtiler, hayır.

Bunlar ermeni liderlere sorulduğunda Ermenistan Devlet Başkanı Sark isyan ve Dışişleri Bakanı Nalbantyan, bu konular bağımsız ve bağlantısız bir konulardır, diyerek anlaşmanın boyutunu gözler önüne seriyor.

Türk iyede yandaş medya vasıtası ile kamuoyundan gizlenen anlaşmanın azerbeycana bakan yönünü bakın yabancılar nasıl açıklıyor.

 

Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in akıl hocası olarak bilinen Duma milletvekili ve Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Başkanı Sergey Markov, Türkiye ile Ermenistan arasında imzalanan protokolün Azerbaycan’ı Karabağ’dan vazgeçirmeye zorlayacağını söyledi.

 

İmzalanan sözleşmenin Azerbaycan’ı pek tatmin etmediğine dikkat çeken Markov, “Azerbaycan kendisini bu sözleşmenin kurbanı olarak görmekte. Çünkü Ermenistan ile Türkiye arasında sınırlar açılırsa Türkiye’nin eski desteğini kaybetmiş olacak. Zira Ermenistan’a karşı en büyük baskı aracı ambargo idi. Ambargo kaldırılırsa Türkiye’nin sözlü desteği bir işe yaramayacak” şeklinde konuştu.    

 

Şu bilinmelidir ki Türkiye cumhuriyeti devleti gerçek dostlarını bir bir kaybederken geçmişte dostluğunu görmediği Ermenilerden gelecekte de bir dostluk göremeyecektir

 

                                                                               ALİDDİN ÖZKAR  18 10 2009

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 .

 

  

Bu yazı 1022 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar