CAMBAZA BAK OYUNU
Reklam
Alaaddin Özkar

Alaaddin Özkar

CAMBAZA BAK OYUNU

00 0000 - 00:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:43

Eski yıllarda insanların eğlence kaynaklarından bir tanesi de cambazdı Bir memlekete gelen cambaz ipini gerer üzerinde yürüyerek gösterisini yapmaya başlar, oraya toplanan halk başları yukarıda cambazı seyrederken devreye giren yan kesiciler de işlerini yapar, ahaliyi soyar soğana çevirirdi.

 

Günümüzün cambazları ve yankesicileri değişti. Bunlar artık insanları meydanlarda değil de evlerinde ve iş yerlerinde uyutuyorlar.

 

İnsanımızın bazıları televizyon kanallarında dizileri takiple meşgulken, bazıları da Almanya, İngiltere, İtalya, Türkiye ligi maçlarına kendilerini kaptırmışken, bazıları da kendilerine servis edilen haberleri ve tartışma programlarını takip ederken bazıları da bu milletin neyi var neyi yok götürüyor.

 

İki yıldan beri genel kurulda bekleyen petrol yasası cambazın milleti tamamen dış tertip olan Hrant Dink olayı ile oyalarken günümüzün yankesicileri (Global ve Küresel güçler) tarafından 17 Ocak ta meclisten geçirildi.

 

Aslında her yönüyle zengin olan ülkemiz petrol yönüyle de zengin yataklara sahip.

Nitekim Shell firmasında 20 yıl genel müdürlük yapmış olan Antony Robinson şöyle diyor. “Bütün Amerikan petrol şirketleri bilir ki yapılan araştırmalar Türkiye’nin bir petrol denizi üzerinde olduğunu gösterir.”  Çekilen uydu fotoğraflarıyla da bu tespit edilmekte bil hassa 5000 metreden yoğun petrol yatakları görülüyor.

 

KKTC eski Cumhurbaşkanı Rauf DEKTAŞ, ABD VE AB’ nin KKTC ye yönelik yutma planını deşifre ederken Kıbrıs ve mücavir alanında son derece kaliteli ve zengin petrol varlığına dikkat çekiyor. Nitekim Norveç petrol arama şirketleri geçen ay ada çevresinde ilk etapta 400 milyar dolar değerinde 8 milyar varillik petrol rezervi tespit etmişti. Raporlara yansıtmayıp gizledikleri, petrol rezervleri ise cabası.

 

Hal böyle olunca pastayı kapmak isteyen yabancı güçler yeni petrol yasasını adeta kendilerine peşkeş çektirir gibi çıkarttırdılar.

 

Yeni petrol yasasından devletin tasarrufu ve milli menfaatleri çıkarılmış adeta yabancıların emrine verilmiştir.

 

Bu noktada işin içinde olan Petrol Mühendisleri Odası Genel Sekreteri Emre ÖZGÜR yasaya karşı fikrini şöyle açıklıyor.

 

1 – Yeni kanunda yabancı devletlerin müracaatının Bakanlar Kurulu tarafından değerlendirilmesi koşulu ortadan kaldırılmış, “ülke yararını gözetme” anlayışı terk edilmiştir.

 

2 – Petrol sektörünün en riskli bölümü olan arama aşamasında yapılması gerekli teşvik ve destekler yerine üretim aşamasında teşvikler verilerek yanlış politikaya sapılmıştır.

 

3– Devlet hisselerinde yapılan önemli oranlardaki indirimlerin, geçmişte başlatılmış üretime de uygulanmasıyla, ülke milyonlarca dolarlık kayıplara uğrayacaktır.

 

4 – Arama ruhsatı sayısındaki tüm kısıtlamalar kaldırılarak tek bir şirketin tüm ruhsat alanlarını kapabilmesinin önü açılmıştır.

 

5 – Üretim sahalarının kullanılmasında eski Kanuna göre uygulanan 40 yıl sınırlamanın kaldırılarak sahanın sınırsız süre ile şirketlere bırakılması devlete geçebilecek bir hakkın önlenmesi sonucunu doğurmaktadır.

 

6 – Petrol üretiminden alınan Devlet Hissesinin % 50 sinin üretimin yapıldığı ilin İl Özel İdaresine bırakılması bütçe ilkelerine ve bölgeler arası eşitliğe aykırıdır.

 

Ne hazin durumdur ki yabancı güçler Irak ta 650 bin insanın öldüğü bir savaş sonrası Irak petrollerinin gelirini 30 yıllığını kendilerine bağlarken Türkiye de bir mermi dahi atmadan petrollerimizi ömür boyu götürme kanununu çıkarttılar. YAZIKLAR OLSUN(!)

 

 

09.02.2007

ALAİDDİN ÖZKAR

Bu yazı 1040 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar