CENNET
CÖMERTLERİN YURDUDUR
Alaaddin Özkar

Alaaddin Özkar

CENNET
CÖMERTLERİN YURDUDUR

00 0000 - 00:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:43

Cömert kişi, Allah'a yakın, Cennet'e yakın, insanlara yakın ve Cehennem ateşinden uzaktır.  Cimri insan, Allah'tan uzak, Cennet'ten uzak ve Cehennem ateşine yakındır.

 

Cömert cahil, ibadet eden cimriden Allah'a daha sevimlidir" (Tirmizî, Birr, 40)

 

Dünyaya imtihan için gelen insanoğlunun en büyük imtihanlarından biri mal ile imtihan olmasıdır. yüce Allah dilediği kulunu zenginlikle, dilediğinde yoklukla imtihan eder

 

Bu takdir tamamen Cenab-ı Allah’ın iradesindedir. Allah fakir kullarını sabırla imtihan ettiği gibi zengin kullarını da malların içine fakirlerin hakkını koyarak imtihan eder.

  

Adamın biri gelir Peygamber Efendimize der ki:

“Ben çok günahkarım, malım ve davarlarım çoktur. Fakat ne zaman birisi gelse benden bir şey istese yüreğimden sıcak bir ter çıkar, son derece öfkelenirim. O şahsa kızar kovarım.” Der.

 

Efendimiz “Allah a yeminle söylerim ki eğer senin bin yıllık ömrün olsa geceleri namazla gündüzleri oruçla geçirsen de öbür dünyada gideceğin yer cehennemdir. Tabi ki bu cimrilikten kurtulmadıkça.”
  

İnsan, genelde cimridir. Kur’an-ı kerimde mealen buyruluyor ki:
(De ki, “Eğer Rabbimin rahmet hazineleri sizin olsaydı, tükenir korkusuyla yine de vermeyip cimrilik ederdiniz.” Gerçekten insan çok cimridir.) [İsra 100]

 

“Allah’ın ihsan ettiği mal ile cimrilik yapanlar [zekât vermeyenler] iyi yaptıklarını [zengin kalacaklarını] mı zannediyorlar? Hâlbuki kendilerine kötülük ediyorlar. Cimrilik edip vermedikleri o mallar, [Cehennemde azap aleti olacak, yılan şeklinde] boyunlarına dolandırılacaktır.” [A. İmran 180]

 

Cimrilik şeytandandır cömertlikse rahmandandır şeytan vesvese verir.
”Sakın haa elindekileri kaybetme sonra fakir olursun insanlar arasında itibarın kalmaz hem çoluk çocuğun da ne yiyecek” diye…

 

 Hâlbuki cenabı Allah mallarını Allah yolunda sarf edenlere ne müjdeler veriyor

 

“Mallarını Allah yolunda harcayanların hâli, yedi başak bitiren ve her başağında yüz dane bulunan bir tek tohumun hâli gibidir. Allah kime dilerse, ona kat kat verir. Allah, ihsanı bol olan, hakkıyla bilendir.” (el-Bakara, 261)

 

Dünya ahiretin tarlasıdır bu hususta ne yaparsak elimizle o gider bizimle…

 

Resulullah zamanında bir genç geliyor peygamberimize “Ya Resulallah babam vefat etti ondan kalan bir ambar dolusu hurmayı babamım hayrına dağıtmak istiyorum” der.

Peygamberimiz, yapılan hayırdan babasının sevap kazanacağını fakat babasının sağlığında kendi eliyle bir hurma bile verseydi daha fazla sevap kazanmış olacağını haber verir.

 

Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) bir keresinde,


"Hanginiz, vârisinin malını kendi malından daha çok sever?" diye sordu. Cemaat:
"Ey Allah'ın Resulü içimizde, herkes kendi malını vârisinin malından daha çok sever" dediler. Bunun üzerine:
"Öyleyse şunu bilin: Kişinin gerçek malı hayatında gönderdiğidir. Geriye koyduğu da vârislerinin malıdır."
o halde gerçek mallarımızı arttırmaya varmısınız.

 

ALAİDDİN ÖZKAR

 


  

  

 

 

Bu yazı 1172 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar