EKONOMİK KRİZ KAPIDA
Alaaddin Özkar

Alaaddin Özkar

EKONOMİK KRİZ KAPIDA

30 Haziran 2017 - 14:13

Çeşitli vesilelerle köyleri dolaşıyorum nerdeyse kredi kullanmayan, faize bulaşmayan, bir Allah’ın kulu yok.

Köylü ektiğinden, biçtiğinden bir şey kazanamıyor, dünyanın en pahalı mazotunu, enerjisini kullanan, her yıl pahalı ithal tohum kullanmak zorunda olan çiftçinin bu şartlarda kazanması da zaten mümkün değil!

Hayvan yetiştiricilerin durumu da içler acısı, zira yem fiyatları bir tarım ülkesi olmamıza rağmen nerdeyse Avrupa’nın iki katı dolayısıyla artan maliyet fiyatlara yansıdığı için ve millet et tüketemiyor.

Küçük esnaf ve sanayicinin durumu da, bunlardan farklı değil işsizlik rakamları çift haneli rakamlara ulaştığı halde işten çıkarmalar devam ediyor.

Gelinen noktada devletimiz ayakta durmak ve vatandaşlarına can suyu vermek için sıcak para bulup borçlanıyor, vatandaşlar ise yaşam ve geçim için banka ve tefeciler arsında mekik dokuyor.

Peki, bu işin sonu nereye gidecek derken gözüme internette bir haber ilişti.

JimRogers; finans medyasının gözünü ayırmadığı, dünyanın en ünlü yatırım uzmanı ve aynı zamanda dünya çapındaki 'Turuncu Devrimler ‘in finansörü George Soros'un da Kuantum Fonundaki eski ortağı.

2008 mali krizini öngören ve AB para birimi Avronun bir 10 yıl daha varlığını sürdüremeyeceğini söyleyen Rogers, geçtiğimiz günlerde dünyayı sarsan açıklamalarına bir yenisini ekledi.

Efsanevi yatırımcı JimRogers, Business Insider'a verdiği röportajda bu yılsonunda veya önümüzdeki yıl tüm zamanların en büyük krizini öngördüğünü söyledi. Rogers, "Yatırım kariyerimde çok erken öğrendim. Amerika'daki bazı hisse senetleri bir balona dönüşüyor. Balonlar oluşuyor. Ve sistem çökecek” diyor.

Hatta tedbir olarak bir Asya ülkesi olan Çin'e taşındığını ve çocuklarını Çin okullarında okuttuğunu ve Çince öğrenmelerini sağladığından bahsediyor. Jimrogers iddialı bir şekilde Devletlerin iflas ettiğini göreceksiniz. İzlanda gibi. Başka ülkelerde bu kez batacak. Batı medeniyeti çökecek. Hayatınız boyunca yaşayacağınız en büyük çöküş olacak" dedi.

ABD'deki balon oluşumunun çökmesinin vadesi konusunda ise JimRogers oldukça endişeli. Rogers'a göre piyasalardaki büyük kriz bu yılın sonunda ya da önümüzdeki yıl gibi kısa bir vadede gerçekleşecek. 2008 krizindeki gibi patlamanın hiç beklenmeyen bir ülkeden geleceğini söyleyen Rogers, "2007'de İzlanda iflas etti. Herkes şaşırdı. 'Onların bir piyasası mı var?' diye soranlar oldu. Daha sonra İrlanda ve BearStearns çöktü. Daha sonra da LehmanBrothers. Döngü her zaman böyle. Her zaman bakmadığımız yerde gelişir" şeklinde konuştu.

ABD başta olmak üzere dünyadaki borç miktarının hiçbir zaman bu kadar kötü olmadığının altını çizen Rogers, "2008 krizinde Çin'in elinde büyük bir fazla rezervi vardı kötü günler için. Zor günler geldi ve onlar da paralarını harcamaya başladı. Şu anda Çin'in bile borcu var. ABD Merkez Bankası'nın bilançosu 2008'e göre beş kat daha büyük" dedi.

Böyle bir durumda, dış ticaret açığı veren, sıcakpara ile borç döndürenTürkiye'nin etkilenmeyeceğini iddia etmek mümkün değildir.

Rogers’e göre Asya ülkelerini diğer ülkelere göre daha güvenli yapan neydi?

Jim Rogers: Daha az borç, daha sıkı işçilik, daha iyi eğitim, daha fazla disiplin Daha açık bir ekonomi, çok daha fazla refah vb. Asya'yı ekonomik anlamda dünyanın geri kalanından daha güvenli kılıyor.

Rogers Asya'nın ekonomisin ayakta kalmasını böyle özetleyebilir . Fakat bize göre Asya'yı Asya yapan  Prof. Dr. Haydar Baş'ın Milli Ekonomi Modeli’dir. 2005 yılında 7 uluslararası kongre ile dünyaya deklere edilen model Rusya'nın ilgisini çekti ve BTP Genel Bşk. Prof. Dr. Haydar Baş 27 Şubat 2012’de Rusya parlamentosu Duma'da Milli Ekonomi Modeli’ni anlattı.

Rusya MEM’denfayda gördükçe, modelin projelerini kendisine yakın gördüğü ülkelere ve birliklere de tavsiye etti. 

Bunlardan ilki ve en önemlisi, ülke bazında dünyanın üretim merkezi olan Çin, birlik bazında ise dünya ekonomisinin vedört milyar insanı barındıran BRICS’ti. BRICS, Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’nın oluşturduğu ekonomik ve siyasi bir birlikler milli ekonomi modelinden istifade ettiler.

Vel hasıl insanlık önümüzdeki yıllarda kapitalizm tamamen çöküşüne milli ekonomi modelinin insanlığın tek kurtuluşu olacağına şahitlik edeceklerdir.

Bu yazı 5117 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar