HAVADAKİLER VATANDAŞA YERDEKİLER DEVLETE
Reklam
Alaaddin Özkar

Alaaddin Özkar

HAVADAKİLER VATANDAŞA YERDEKİLER DEVLETE

00 0000 - 00:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:43

 

Bir  İngiliz bir  Amerikan bir de Türk vatandaşı olan üç kişi yolculuk esnasında laf lafı açıyor söz ülkelerinde nasıl vergi alındığına geliyor.

            İngiliz başlıyor ülkesinde verginin nasıl alındığını anlatmaya. “Benim ülkemde devlet yere bir uzun düz çizgi çizer vatandaşın kazandığı parayı havaya atar, çizginin sağına düşenler vatandaşa bırakılır, soluna düşenleri ise vergi olarak devlet alır.”

            Sonra sözü Amerikan vatandaşı alıyor diyor ki; “Benim ülkemde devlet yere bir yuvarlak daire çizer vatandaşın kazandığı parayı havaya atar dairenin içine düşenleri vergi olarak devlet alır, dışında kalanları ise vatandaşa bırakır.”

            En son sözü bizim Türk vatandaşı alıyor. Başlıyor benim ülkemde vergi şöyle alınıyor diye; “Biz kazandığımız parayı devlete getiririz devlet parayı havaya atar havada kalanları vatandaşa bırakır, yere düşenleri ise kendisi  alır.”

            Fıkrada anlatıldığı kadar da olmasa da Türkiye’ de insanlarımız ağır ve haksız vergi yükü altında hakikaten eziliyor.

            Bürokraside en kolay olacak işten sırf vergi almak için uzatılıyor da uzatılıyor.

            Vatandaş kazanırken başlıyor vergi vermeye “yıllık kazanç vergisi, peşin vergi, Aylık KDV, beyanname” bu yolla devlet vatandaşın kazancına ortak oluyor, ticarette zarar edersen zarar sana kalıyor.

            Vatandaş çeşitli vergiler verdikten sonra elinde kalan parayı harcarken yine başlıyor vergi vermeye.

            Faraza bir evi varsa yıllık emlak vergisi, aylık çöp vergisi, aylık su parasına katılan vergiler, elektriğe katılan vergiler.

            Kapımda ucuz bir araban olsun dersen hemen 6 ayda bir taşıt pulu, sigorta harcı, muayene harcı, eksoz ölçüm harcı vasıtasıyla ödediğin vergiler ayrıca kullandığın akaryakıtta yüze yetmişlere varan dolaylı vergiler insanı araba aldığına bin pişman ediyor.

            Bu gün Türkiye de 30 milyonun üzerinde cep telefonu abonesi var. En az bir o kadar da sabit telefon var. Devlet iletişimden vergi toplamanın kolayını bulmuş, her ay abonelere konuşma bedelinin üzerine yüzde 18 KDV, yüzde 25 özel iletişim vergisi, yüzde 14 maktu vergi almaktadır. İletişimdeki bu vergi oranları dünyanın hiçbir ülkesinde bu miktarda değil.

            Türkiye de toplanan verginin yüzde 73 ü dolaylı vergi olarak alınıyor. Avrupa ülkelerinde bu oran yüzde 33, dolaylı vergi adaletsiz bir vergi sistemidir. Bir düşünün Türkiye nin en zengin insanı da en fakir insanı da kamudan bir mal veya hizmet alımında aynı vergiyi ödüyor. Bu vergi sistemi anayasamıza da aykırıdır. Çünkü Anayasamızın 73. maddesine göre “Her kes kamu giderlerini karşılamak üzere mali gücüne göre vergi ödemekle yükümlüdür.”

            Ne diyelim; vergisiz tam bağımsız bir Türkiye dileğiyle…

 

                                                                                                   Alaiddin özkar

22,1,2007-

Bu yazı 1253 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar