IRAK
KAN AĞLIYOR
Alaaddin Özkar

Alaaddin Özkar

IRAK
KAN AĞLIYOR

00 0000 - 00:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:43

                                                        

            Ana gibi yar Bağdat gibi diyar olmaz denilen yerde şimdi kan, gözyaşı, zulüm hâkim.

 

            Dünyaya demokrasi, insan hakları ve bağımsızlık getireceğini iddia edenler, Irak'ta 1 milyon insanın ölümüne sebep oldular.

 

            Irak'ın elinde olduğunu ve insanlık büyük bir tehlike arz ettiğini ifade ettikleri kitle imha silahlarını bulmak için 1 milyon insanı katlettiler.

 

            Bu uğurda Irak'ta kadınları dul, çocukları öksüz, insanları evsiz barksız kaldı.

 

            Bu uğurda onbinlerce insan sakat kaldı. Binlerce kadının, kızın namusu kirletildi.

 

            Bağrında Abdülkadir Geylanileri, İmamı Azamları,  , Ahmet Rıfaileri barındıran   Irak'ta artık ne can ne mal emniyeti nede namus emniyeti var. Artık orada kardeş kavgası var.

 

            Orada Amerikan askerlerinin yaptığı kan gözyaşı zulümler var. Bunları kendileri de utanmadan itiraf ediyor.

 

19 KASIM 2005 tarihinde 12 kişilik tim, üç zırhlı araç içinde ırak'ın hadise kasabadan geçerken yola döşenen bir bomba patladı. İki araç ağır hasar gördü. Silah arkadaşlarının öldüğünü gören Amerikalı askerler, aralarında yaşları 2 ila 14 arasında değişen 6 çocuk ve 5 kadının bulunduğu 24 Iraklı sivili öldürdü.

 

Ölenlerin kendilerine saldıran direnişçi olduğunu yazıp olayı gizlemeye çalıştılar. Ancak ABD basını katliamının gerçek yüzünü yazınca skandal patlak verdi. Pentagon soruşturma başlattı. 8 asker, müebbet hapis istemiyle yargılanıyor.

 

Dava kapsamında 24 Iraklının “ölüm emrini” vermekle suçlanan tim komutanı Çavuş Frank Wuterich, ilk kez konuştu. CBS kanalının 60 dakika programına çıkan ABD’li çavuş, soğukkanlı bir şekilde katliamı anlattı. İşte tüyler ürperten itiraflar:

 

“ Yolda ilerlerken bir bomba patladı ve silah sesi duyduk. Konvoyun saldırıya uğradığını düşündüm. Yaptığım ilk şey 100 metre ilerdeki bir otomobili durdurmak oldu. İçinde 5 Iraklı adam vardı. “ Normalde Iraklılar, Amerikan askeri silah doğrulttuğunda hemen yere yatmalıdır. Ama onlar öyle yapmadı. Bağırmaya başladılar. Ben de Ateş emri verdim. Önce 5 adamı öldürdük. Hata onlardaydı. Hemen yere yatsalar yaşıyor olurlardı. 

 

“Daha sonra ikinci aracı durdurduk. Direnişçiye benziyorlardı. Savaş alanında kararsız kalamazsınız. Ya biz ölecektik ya da onlar. Bu yüzden onları da kurşuna dizdik.

 

Yolun kenarında iki ev bulunuyordu. Direnişçilerin oraya kaçtığını düşündüm. Bu yüzden baskın yapmaya karar verdim.

 

Evlere girmeden önce pencerelerden el bombası attık. Daha sonra odaları aradık. İçeriye girdiğimizde çok sayıda çocuğun öldüğünü gördük. Birkaç kişi bağırıyordu. Düşünmeden tetiği çektim. Çünkü biri bize ateş edebilirdi; silah arkadaşlarımın hayatından ben sorumluydum.

 

Zaten el bombası atmasaydık da odalara girdiğimizde de yine yaylım ateşi açıp herkesi öldürecektik. Bize öğretilen buydu. Evleri yapmamız gerektiği şekilde ’temizledik’. Çocuklar öldüğü için üzgünüm ama bugün olsa yine aynı kararı veririrdim, tetiği düşünmeden çekerdim. Pişman değilim.”

 

           Kendinden başkasını insan yerine koymayan batı medeniyetin devşirmelerinden başkada bir şey beklenemezdi zaten 

 

Dinimiz İslam bizlere kendi ailelerimizin canını, namusunu, malını koruduğumuz gibi, komşumuzun da canını, malını, namusuna helal getirmememizi ve onları da korumak ve kollamak vazifesi veriyor.

 

Beşeri münasebetlerde hal böyle iken, devletler arkasındaki komşulukta böyledir. Biz yıllarca komşumuz ırakla siyasi kültürel, ekonomik ilişkilerde bulunduk. En büyük ihracatımızı Irak'a yaptık. Yıllarca güneydoğu halkı Irak'ın ekonomik potansiyelinden istifade ettiği, örfümüzün, âdetimizin, dinimizin, peygamberimizin bir olduğu Irak'ın yanında olamadık.

 

Biz hiç bir suçu günahı olmayan masum ırak halkının da yanında olamadık.

Biz haklının yanında değil güçlünün yanında olduk. Hatta bizzat dışişleri bakanımız Abdullah Gül tarafından koalisyonun bir parçası olduğumuzu, Amerikanın başarısının Türkiye' nin başarısı olduğunu dünyaya deklare ettik.

 

Bizim Başbakanımız Müslüman komşu Irak halkı için değil, kahraman Amerikan askerlerinin başarısı için duacı olduğunu ifade etti.

 

Görüyormusunuz dağa taşa hak yol İslam yazacağız diye siyaset yapanların geldiği noktayı.

 

 

                                                                                                     23.03.2007

                                                                                              ALAİDDİN ÖZKAR

                                                                                              aozkar@hotmail.com.

Bu yazı 1033 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar