KURBAN BAYRAMINI İDRAK ETTİK
Reklam
Alaaddin Özkar

Alaaddin Özkar

KURBAN BAYRAMINI İDRAK ETTİK

00 0000 - 00:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:42

Bir Kurban Bayramını daha geride bıraktık. Kilis’imizde bayramlar bir başka güzeldir. Halkımız Ramazanda oruç tutmaya azami dikkat gösterdiği gibi  kurban kesmeye de büyük önem verir. Bu bayram da evine et girmeyen fakirler sevindirildi. Eş, dost ve akraba ziyaretleriyle dostluklar pekiştirildi.

Bu bayramda Kilis’imiz adeta Suriye’nin bir şehrini andırıyordu. Binlerce Suriyeli bayramın 2. ve 3, günleri Kilis’e akın ettiler. Eş, dost, akraba ve yakınlarıyla buluşan iki halk, bayram üstüne bayram yaptılar.

Esasen dini bir, peygamberi bir, kitabı bir, rabbi bir olan iki millet arasında hiçbir sorun yoktur. Bilakis maneviyatla gelen, bir sevgi ve gönül bağı vardır. Ama ne yazıktır ki, tarihte o bölgede İngilizlerin oynadığı oyunlarla devletlerin arası açılmış, yıllarca iki devlet birbirinden kopartılmıştır.İnşallah bayramda yaşanan bu güzellikler ileride oluşturulacak, ticari, ekonomik ve kültürel bağlarla daha da kuvvetlendirilecektir.

Bayramda hudutta vatan bekleyen Mehmetçiklerin, kader mahkumlarının, çocuk esirgeme kurumundaki kimsesiz çocukların memleketin üst düzey idarecileri tarafından ziyaret edilmesi bayramın güzelliklerindendir.

Benimde katıldığım Kilis Öğretmenevi’ndeki bayramlaşmada ise Sayın Vali Aslan Kütükçü, Milletvekillerimiz, Belediye Başkanımız, Garnizon Komutanımız, Emniyet Müdürümüz, daire müdürlerimiz, siyasi parti başkan ve üyeleri, sivil toplum örgütleri kısaca Kilis’in özeti oradaydı.

Sayın Valimiz Aslan Kütükçü yaptığı konuşmaya Kuran-ı Kerim’den bir ayet meali ile başladı.Yüce Allah şöyle buyurur, “Bana sizin kestiğiniz kurbanın etleri, kanları ulaşmaz ancak takvanız ulaşır” ayetini okuduktan sonra takvanın ne anlama geldiğini şöyle izah etti:

Takva halinin ancak vahdeti vücutta oluşacağını, vahdeti vücudun ise beden, ruh ve kalp bütünlüğü olduğunu  söyledi.İnsanoğlunun dilinin söylediğini kalp tasdik etmiyorsa o sözün bir anlam ifade etmediğini, toplumun bütünleşmesi için ruh, gönül ve beden birliğine ihtiyacı olduğunu ifade etti.

Milletvekillerimiz konuşmalarında ağırlıklı olarak Kilis’in teşvik kapsamına alınmasından bahsettiler. Özellikle Sayın Veli Kaya Kilis’teki işsizlik sorununa dikkat çekerek, Kilis sokaklarında yürüyemediğini, kimisinin oğluna, kimisinin yakınına, kimisinin de kendisine iş istediğini ve bu işin çözümlenmesi için özel sektörün mutlaka yatırım yapması gerektiğini dile getirdi.

Diğer Milletvekilimiz Sayın Hasan Kara ise Kilis’te 3-4 bin işsiz insan olduğunu Kilis’e yatırım yapıldığında tersine bir göç olacağından bahsettiler.Yine Milletvekillerimiz doğuda bir ilin bir yıl evvel teşvik kapsamına alınmasına rağmen tek bir çivi dahi çakılmadığından söz ettiler. Bu bağlamda Kilis’te neler olabileceğini bir sonraki yazımda ele alacağım. Ne diyelim. Daha nice bayramlara sağlık ve sıhhat dolu günler dileğimle.

 

 

Bu yazı 311 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar