PATRİK-PAPA EL ELE TÜRKİYE NEREYE?
Reklam
Alaaddin Özkar

Alaaddin Özkar

PATRİK-PAPA EL ELE TÜRKİYE NEREYE?

00 0000 - 00:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:42

 

            Geçen haftanın Türkiye gündemi papa 16. Benedik’in Türkiye ziyaretiydi.

            En son çıktığı Almanya ziyaretinde İslam dinine ve onun yüce peygamberine hakaretler yağdıran, birçok gösteri ve tepkilere rağmen özür dilemeyen papa, Türkiye’ den aldığı üst düzey davetle ödüllendirip cesaretlendirildi.

            Papanın Türkiye ziyareti İslam’ a yıllarca baş olmuş bu milletin, medeniyetler ittifakı, dinler arası diyalog safsatalarıyla yumuşatılması, gayri Müslimlere bakış açısının değiştirilmesi için önemliydi.

            Papa Türkiye’de yerli papa sevenler ve satılmış medya sayesinde bunu büyük ölçüde başarmaya çalıştı. Üç gün boyunca Müslüman Türk milletine canlı ayin izlettirildi. Papa sultan Ahmet camisindeki huzur duruşu, Meryem ana kilisesinde Türkçe konuşması, Türk bayrağı sallaması, millete papanın ne kadar İslam saygılı Türkleri çok sevdiği aşılanmaya çalışıldı.

            Hâlbuki papa daha dün islam'a henüz kardinalken de Türk milletine hakaretler yağdırıp Türkiye’ nin hiçbir zaman avrupa nın bir parçası olmayacağını haykırmıştı.

            Milletimize ziyaret bu şekilde aksettirilirken papanın Türkiye ziyaret sebebini irdeleyelim.

            Papa bu ziyaretinde Lozan’ı esas alan ve bir hukuk devleti olan Türkiye’nin hassasiyetlerini alt üst ediyordu.

            Papa Türkiye’ye gelmeden yaptığı bir konuşmada İstanbul’a gideceğini değilde Kostantinopole gideceğini işaret etmiştir. Oysa Kostatinopol Bizans’ın başkentiydi.

            Hıristiyan batı toplumu İstanbul’un fethini hiçbir zaman içine sindiremedi. İstanbul’un tekrar alınması için 1054 yılından beri küs olan Ortodokslar ile Katolikler bir araya gelmesi ile doğu ve batı kiliseleri birleştiren anlaşma İstanbul’ da papa 16. Benedik ile Fener Rum Patriği Bartelemaus ortak bir deklerasiyon imzaladı.

            Türk tarihinde ilk defa Eyüp Kaymakamlığına bağlı bir Türk vatandaşı bir devlet memuruyla yabancı devlet başkanı arasında deklerasiyon imzalanıyor, üstelik bu deklerasiyon Arapça, İspanyolca, İngilizce. Rusça. Yunanca metinlerinde olmasına rağmen Türkçe metnin olmaması son derece dikkat çekicidir.

            Papa aynı toplantıda patrik Bartelomeus ‘a ekümenlik (Evrensel) Patrik olarak hitap edip Türkiye’nin gözünün içine baka baka fener patriğinin ekümenliğini ilan etmiştir.

            Papa 16. Benedik ile Fener Rum Patriği Bartelamaus’un ortak deklarasyon imzalamasını araştırmacı yazar Aytunç Altındal bakın nasıl yorumluyor.

            Papa’nın devlet başkanı olduğunu ve bir devlet başkanı ilk defa hiçbir yetkisi olmayan bir kişiyi muhatap kabul ederek onunla ortak dekleresyon imzalıyor”  dedi. Bu gelişmeyi “Nur topu gibi patrik devleti doğdu” ifadesi ile izah eden Altındal durumun Türkiye’nin acziyetini ve çaresizliğini gözler önüne serdiğini vurguladı.

            Atatürk’ün ifadesiyle “bir fesad ve ihanet ocağı olan patrikhane “ papanın ve batının desteği ile kendini dünyadaki tüm Ortodoksların lideri aynı zamanda İstanbul’un göbeğinde Vatikan benzeri bir din devleti olarak görüyor.

            Patrik gittiği her devlette bir devlet başkanı sıfatıyla karşılanıyor.

            Fener Rum partiyi Bartelemaus “ ekümenik sıfatıyla” Türkiye'nınde üyesi olduğu Avrupa konseyine davet ediliyor. Patrik 22 Ocak 2007 strasbourg de Avrupa konseyi parlemontosununda bir konuşma yapacak.

            Bu gelişmelerle birlikte Türkiye Lozan'dan Sevr’e savrulurken Türkiye'yi idare edenlerden tık yok adeta kafalarını kuma gömmüş olayları görmezlikten geliyorlar.

            Türkiye topraklarına göz diken şer odakları bizleri Türk, Kürt, Alevli, Sünni diye kırk parçaya bölerken Türkleri Anadolu'dan kovmak için 950 yıllık kinlerine son verip, patrik, papa el ele veriyorlar.  Peki, biz daha ne zaman ayılacağız?

 

                                                                                              ALAİDDİN ÖZKAR

                                                                                                          04.12.2006

           

Bu yazı 760 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar