RAMAZAN
BEREKETİ
Alaaddin Özkar

Alaaddin Özkar

RAMAZAN
BEREKETİ

00 0000 - 00:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:43

Bazı mekânların bazı mekânlara bazı gecelerin bazı gecelere üstünlüğü olduğu gibi bazı aylarında bazı aylara göre üstünlüğü vardır. Ramazan ayıda Allah tarafından seçilmiş bir aydır. Ramazan ayının Müslümanlar arasında müstesna bir yeri vardır. Bu ayda maddi ve manevi bereketlere vesile olur.

 

Mübarek Ramazan ayı, çok şereflidir. Bu ayda yapılan, nafile namaz, zikir, sadaka ve bütün nafile ibadetlere verilen sevap, başka aylarda yapılan farzlar gibidir. Bu ayda yapılan bir farz, başka aylarda yapılan yetmiş farz gibidir. Bu ayda bir oruçluya iftar verenin günahları affolur. Cehennemden azat olur. O oruçlunun sevabı kadar, ayrıca buna da sevap verilir. O oruçlunun sevabı hiç azalmaz.

 

Ramazan ayında ailenizin nafakasını geniş tutun! Bu ayda yapılan harcama, Allah yolunda yapılan harcama gibi sevaptır. [İbni Ebiddünya]

 

 Bu ayda oluşun manevi ortam  , insanların daha çok ibadet edip daha çok feyiz ve muhabbet almasını sağlar. Bu ayda zenginler daha cömerttir. Zekâtlar fitreler ve sadakalar bolca dağıtıldığından fakir insanlarımız maddi sıkıntılarından kurtulur. Zengin ve fakir arasında bir gönül muhabbeti oluşturulur.

 

Allahu taela kullarını o kadar çok sevmektedir ki adeta kulların günahlarını affetmek için bahaneler arar. İşte ramazan ayı bu günahların affedilmesine vesile olan bir aydır. Bu ayda günahların ne kadar kolay affedileceğini peygamberimizin şu hasisinden anlıyoruz. 

 

Ebu Hureyre'den Rasulullah minbere çıktı ve üç defa: "Amin, amin, amin" dedi. Ona: "Ya Rasulallah sen minbere çıkarken üç defa amin dedin" denildi. Rasulullah: "Cebrail yanıma geldi ve bana kim Ramazan ayına ye­tişir de kendisini affettirmeyip cehenneme girerse o kişi Allah'ın merhametinden uzak olsun, amin de" dedi. Ben de amin dedim. Sonra "kim ana babasına veya birisine yetişir de onlara iyilikle davranmayıp cehenneme gi­rerse Allah onu da kendisinden uzaklaşırsın, amin de" dedi. Ben de amin dedim. Sonra yanında sen anıldığın halde sana salavat getirmeyen kimse ölür de cehenneme girerse Allah onu da kendi rahmetinden uzaklaştirsm, amin de" dedi. Ben de amin dedim."  [9]

 

Bu ayı fırsat bilmeli, elden geldiği kadar ibadet etmelidir. Allahü tâlânın razı olduğu işleri yapmalıdır. Bu ayı, ahireti kazanmak için fırsat bilmelidir.

 

Bu ayda, Cennet kapıları açılır. Cehennem kapıları kapanır. Şeytanlar, zincirlere bağlanır. Rahmet kapıları açılır.

                                                                                     27.08.2008

                                                                                     Alaiddin ÖZKAR

Bu yazı 1130 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar