Rusya parlamentosunda bir Baş Türk
Alaaddin Özkar

Alaaddin Özkar

Rusya parlamentosunda bir Baş Türk

08 Mart 2013 - 02:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:44

Geçtiğimiz günlerde Rus parlamentosu tarihi bir gün yaşadı Rus tarihinde ilk defa Müslüman bir Türk, Rusya devlet başkanı Putin’ in daveti ile kendi yazdığı Ekonomi Modelini Rusya parlementlerin, milletvekillerinin, akademisyenlerin parti başkanların katıldığı toplantıda anlattı. Bu Müslüman Türk, Bağımsız Türkiye Partisi genel başkanı Prof. Dr. Haydar Baş’ tan başkası değildi.  
 Prof. Dr. Haydar Baş hocam bir parti lideri olaraktan öncelikle Türk insanını istifade etmesi için yazdı milli ekonomi modelini fakat Türkiye’de ne iktidar yetkilileri nede halk bu modelden istifade etmeye yanaşmadı. 


 Fakat Ruslar öyle yapmadı 2005 yılından beri yapılan 7 uluslar arası milli ekonomi kurultaylarını Rusya en önemli iktisatçıları Prof. Dr. Vladimir Lisichkin, Prof. Dr. Victor Volkonsky, Prof. Dr. Valery Lebedev, Prof. Dr. Jury Gavriletz, programlara tebliğleri ile katıldılar.

Ruslar 2006 yılından itibaren modeli bazı kısımlarını uygulamaya başladılar 16 Mayıs 2006 tarihinde Rusya’ nın başkenti Moskova, da, Rusya’nın 80 ayrı bölgesinden 457 akademisyen, işadamı ve siyasetçinin katılımıyla gerçekleşen Rusya’nın gelecek stratejilerini ve bugünkü durumunu değerlendirme toplantısında Milli Ekonomi Modeli, Rusya’nın 3 yıllık kalkınma planına alındı.


Ruslar bu model kapsamında doğum yapan her kadına 9 bin dolar doğum yardımı vermeye başladı. Ev hanımlarına emeklilik hakkı verildi. Yeraltı kaynaklarını devlet, millet ortaklığıyla işletmeye başladı. Bazı stratejik kurumları Özelleştirme kapsamından çıkardı bazı önemli kurumlarında kamulaştırdı. Bunların en önemlisi Gazprom doğal gaz şirketi idi Rusya Gürcistan krizinde Avrupa’yı doğalgaz vananalarını kısma tehtitiyle yola getirdi Asgari ücreti 2000 dolara çıkardı işçi memur maaşlarına büyük oranlarda zamlar yapıldı.  


Bu kararlarla birlikte Rusya IMF yi kapı dışarı etti dünyada ekonomik kriz yaşanırken Rusya ABD ye tekrar kafa tutar hale geldi.


Ekonomik noktada milli ekonomik modeli ile ilerlediğini gören Rusya modelin tamamını uygulamak için Prof. Dr. Haydar Baş’ ı Rusya’ nın meclisi Duma’ya davet etti Prof. Dr. Haydar Baş konuşmasından sonra söz alan Rusya Devlet Başkanı Putin'in temsilcisi ve danışmanı Andrey Korotkov'un,   "Sizlere Devlet Başkanımızın selamını ve mesajını getirdim. Halkımızın ihtiyaçlarının karşılanması, bağımsızlığımızın ve güvenliğimizin sağlanması, gelir dağılımında adaletin temini için modele ihtiyacımız var. Baş'ın Milli Ekonomi Modeli, Putin'in ifade ettiği problemlerin çözümünde önümüzü açtığından, Rusya'da tümüyle uygulamaya koyacağız."


Rusya meclisinde Rusya’nın en yetkilisi Putin temsilcisi modelin tamamının rusyada uygulanacağını bahsediyor, iki ulusal Rus televizyonu programı canlı veriyor. Fakat Türkiye’de “ körler sağırlar birbirini ağırlar” misali çıt yok…


Bu basın Prof. Dr. Haydar Baş’ ı daha ne kadar gizleyecek nerde milliyetçi, nerde ulusalcı, nerde muhafazakâr basın; yoksa nemalandığınız ABD Avrupa birliği fonlarımı buna müsaade mi etmiyor?
Onlar Türklüğün yüce şerefini hiçe sayarken,  Prof. Dr. Haydar Baş Rusya’da “yaşasın Türkiye devleti diyor”   Onun insanlığa faydalı bir ilmini ve onurlu duruşunu gören Rus parlamenter Jirinovsky “ne mutlu Türküm diyene diyor. Görene, köre ne!                                            

Alaeddin Özkar 8-3-2013

Bu yazı 2555 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar